Ο ΠΑΟΚ γλίτωσε το αήττητο με πέναλτι στο 101΄

© Φωτογραφία : Intime Sports / BIRNTACHAS DIMITRIS
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε στην Τούμπα τον Παναθηναϊκό για την 9η αγωνιστική της Super League 1 και κράτησε το αήττητο του (2-2) με πέναλτι στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να πιάσει τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League 1, φιλοξενώντας στην Τούμπα τον Παναθηναϊκό αν τον νικούσε, αλλά... παγιδεύτηκε από τους πράσινους του Γιώργου Δώνη και στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς δεν μπορούσε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Σωκράτη Διούδη.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε, είχε δοκάρι, αλλά σε μια αντεπίθεση δέχθηκε και δεύτερο τέρμα και ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2 με πέναλτι στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων με χρήση VAR.

Γκολ δώρο του Κρέσπο

Στα πρώτα 45 λεπτά, η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν μπορούσε να πατήσει περιοχή και η μοναδική αξιόλογη φάση που σημείωσε ήταν στο 14ο λεπτό με τον Μίσιτς να πιάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα άουτ. Ο Αμπέλ Φερέιρα έβλεπε τους παίκτες του να μην μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις και ένα λεπτό πριν τη λήξηη του ημιχρόνου ο Κρέσπο έδωσε δώρο το 1-0 στον Ζαχίντ.

Ο Ισπανός κεντρικός αμυντικός του ΠΑΟΚ έδωσε πίσω τη μπάλα προς τον Ζίβκοβιτς, αλλά ο μέσος του τριφυλλιού έτρεξε και πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα και μπήκε σχεδόν με τη μπάλα στα δίχτυα του πρωταθλητή και Κυπελλούχου Ελλάδας.

Διόρθωσε την κατάσταση με τρεις αλλαγές ο Φερέιρα

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Άμπελ Φερέιρα έκανε διπλή αλλαγή βάζοντας στο ματς τον Ελ Καντουρί και τον Βιεϊρίνια με σκοπό να αλλάξει την εικόνα την εικόνα της ομάδας του στον αγωνιστικό χώρο.

Πάντως, η ίδια εικόνα συνεχίστηκε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να πατήσει περιοχή μέχρι το 60'. Από εκεί και έπειτα ο Ντάγκλας στο 63΄ σούταρε από μακριά και ο Διούδης μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια. Ο δικέφαλος τα έπαιξε όλα για όλα με τον Άκπομ να μπαίνει στο 64' στον αγωνιστικό χώρο με τους γηπεδούχους να κλείνουν τις αλλαγές του και αμέσως ο Άγγλος έκανε τη κεφαλιά, αλλά ο Διούδης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Με τον αρχηγό παρόντα η ισοφάριση

Ένα λεπτό αργότερα, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Αντρέ Βιεϊρίνια ακριβώς πάνω στη γραμμή της μεγάλης περιοχής σούταρε με το δεξί και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Διούδη για το ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 1-1.

Δοκάρι ο ΠΑΟΚ, γκολ ο Παναθηναϊκός

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν για την ανατροπή και έφτασαν πολύ κοντά στο 77΄, όταν ο Λέο Μάτος πήρε τη κεφαλιά, αλλά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 86΄ ο Διούδης απέκρουσε την κοντινή προβολή του Ίνγκασον και ο Ινσούα πήρε την μπάλα και με μια μπαλιά έβγαλε τον Μακέντα σε τετ α τετ που έγραψε το 1-2, στη μοναδική αξιόλογη φάση του τριφυλλιού στο δεύτερο ημίχρονο.

Buzzer beater πέναλτι και 2-2

Εκεί που όλα έδειχναν πως είχαν τελειώσει αφού είχε συμπληρωθεί και το πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κρέσπο μπήκε στη περιοχή και παρενοχλήθηκε από τον Κουρμπέλη με τον Σλοβένο ρέφερι να πηγαίνει στο VAR για να αποφασίσει δείχνοντας πέναλτι. Η εκτέλεση πέναλτι έγινε στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Βιεϊρίνια να σκοράρει για το 2-2 και ο διαιτητής αμέσως σφύριξε τη λήξη του αγώνα.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Κρέσπο, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Ντόουγκλας, Μίσιτς, Λημνιός (46΄ Βιεϊρίνια), Στοχ (46΄Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Πούγγουρας, Σένγκεφελντ, Ινσούα, Δώνης, Κουρμπέλης, Μπουζούκης (81' Αποστολάκης), Ζαχίντ (70' Περέα), Χατζηγιοβάννης (68' Κολοβέτσιος), Μακέντα.