Γκέλα της Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη, η Λειψία «απέδρασε» από την Αγία Πετρούπολη - Βίντεο

© Sputnik / Alexey Danichev
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα της Σλάβια Πράγας στο Καμπ Νου μένοντας στο 0-0, ενώ η Λειψία κέρδισε στη Ρωσία τη Ζενίτ με 2-0.

Με έκπληξη ξεκίνησαν τα πρώτα ματς της 4ης αγωνιστικής του Champions League καθώς η Μπαρτσελόνα υπέπεσε σε γκέλα ολκής μην μπορώντας να βρει δίχτυα στη Βαρκελώνη απέναντι στη Σλάβια Πράγας.

Οι Καταλανοί έμειναν στο 0-0 με τους Τσέχους και τώρα θα... τρέχουν για την διεκδίκηση της πρόκρισης στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, ενώ μετά το τέλος του αγώνα ακούστηκαν και αποδοκιμασίες. Πρώτη φορά από το 2012 η Μπαρτσελόνα δεν βάζει γκολ σε ματς ομίλων.

Οι «μπλαουγκράνα» είχαν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλά έπεσαν πάνω σε έναν εξαιρετικό Κολάρ που έπιανε τα πάντα και στη μοναδική φορά (58') που η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε σκόραρε με τον Βιδάλ, αλλά σωστά σημειώθηκε ως οφσάιντ ο Μέσι.

Φουλάρει για πρωτιά η Λειψία

Στο άλλο απογευματινό ματς της ημέρας, η Λειψία νίκησε για δεύτερη φορά τη Ζενίτ, με 2-0, αυτή τη φορά στην Αγία Πετρούπολη. Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντέμε και καθάρισε την υπόθεση νίκη με τον Ζάμπιτσερ στο 63'.

Η Λειψία εκτός από την πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία της σε νοκ άουτ στο Τσάμπιονς Λιγκ είναι πολύ κοντά και στην πρωτιά του ομίλου.