Ένας Σα δεν έφτανε στον Ολυμπιακό κόντρα στη Μπάγερν

© Φωτογραφία : FIRO sportphoto
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Η Μπάγερν ήθελε το restart μετά την απόλυση του Νίκο Κόβατς και επικράτησε εύκολα στο Μόναχο με 2-0 του Ολυμπιακού για την 4η αγωνιστική του Champions League.

Η Μπάγερν Μονάχου ηθελε ένα... ηλεκτροσόκ μετά την πεντάρα από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης και το έκανε με την απόλυση του Νίκο Κόβατς. Η γερμανική ομάδα δεν άλλαξε πρόσωπο και δεν έπαιξε εντυπωσιακό ποδόσφαιρο και έπειτα από πολλές ευκαιρίες κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Σα και ντούμπλαρε τις νίκες της απέναντι στον Ολυμπιακό.

Από την άλλη πλευρά, οι Πειραιώτες του Πέδρο Μαρτίνς μετά το 0-0 με τη Ξάνθη δεν κατάφεραν να σκοράρουν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι τους, αφήνοντας τη κατοχή και τα ηνία στη Μπάγερν σημειώνοντας μόλις δύο τελικές ευκαιρίες σε 90 λεπτά στην αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του Champions League με τον Ζοσέ Σα να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ελληνική ομάδα που έμεινε στον έναν βαθμό στον όμιλο.

Ο Σα κράτησε το μηδέν σε 13 τελικές

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπάγερν μπήκε με σκοπό να πετύχει ένα γρήγορο γκολ για να της φύγει το άγχος, αλλά δεν τα κατάφερε χάρη και στις φοβερές επεμβάσεις του Ζοσέ Σα. Η πρώτη του Πορτογάλου τερματοφύλακα  ήταν στο 5ο λεπτό σε σουτ του Γκορέτσκα.

Ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη και τελευταία φορά στο πρώτο ημίχρονο με ένα σουτ του Ραντζέλοβιτς από πλάγια που πέρασε ελάχιστα άουτ. Από εκεί και στο εξής το ματς ήταν μονότερμα για τους Βαυαρούς που έπεσαν πάνω σε πορτογαλικό τείχος.

Στο 21΄, ο Κομάν έκανε το γύρισμα με την μπάλα να γλείφει σχεδόν το δοκάρι, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λεβαντόφσκι σχεδόν ανενόχλητος πήρε τη κεφαλιά, αλλά ο Σα ήταν και πάλι στο σωστό σημείο.

Δοκάρι με τον Παβάρ

Ο πορτιέρο των Πειραιωτών είπε όχι στο 34' στον Κομάν με φοβερή επεμβαση, διώχνοντας ενστικτωδώς σε κόρνερ. Ένα λεπτό μετά ο Σα απέκρουσε και πάλι το δυνατό σουτ του Μίλερ από το ύψος του πέναλτι. Ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Παβάρ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Τα πρώτα 45 λεπτά ολοκληρώθηκαν με τη Μπάγερν να έχει κάνει 13 τελικές και ο Ολυμπιακός μία.

Δύο φοβερές αποκρούσεις σε 10 λεπτά

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να πιέζουν συνεχώς και τον Ζοσέ Σα να διώχνει ό,τι πηγαίνει προς την εστία του. Στο 50', ο Γκορέτσκα βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ των Πειραιωτών, αλλά με κεφαλιά δεν μπόρεσε να τον νικήσει. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κομάν έκανε τις προσποιήσεις μέσα στην περιοχή και έπιασε το δυνατό σουτ, αλλά και πάλι ο Σα έδιωξε πριν μπει στα δίχτυα του.

Σκόρερ ο συνήθης ύποπτος

Η Μπάγερν βρήκε το γκολ με ποιον άλλον, τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 69'. Ο Κομάν έκανε την κούρσα από τα δεξιά και γύρισε τη μπάλα μέσα στην περιοχή με τον Λεβαντόφσκι με το εξωτερικό να τη στέλνει στα δίχτυα για το 1-0.  Αυτό ήταν το 6ο γκολ του Πολωνού σε 4 ματς στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ.

Πρώτη επαφή και 2-0 ο Πέρισιτς

Οι Βαυαροί ένα λεπτό αργότερα έφτασαν πάρα πολύ κοντά στο 2-0 με τον Κομάν να αστοχεί με προβολή σε κενή εστία. Η ομάδα του Χάνσι Φλικ συνέχισε να έχει την κατοχή και απειλούσε με σουτ τον Πορτογάλο πορτιέρο του Ολυμπιακού, όμως, σε μια αντεπίθεση στο 89' ο Πέρισιτς που μόλις είχε περάσει στο ματς στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα έγραψε το 2-0.

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Παβάρ, Χάβι Μαρτίνεθ, Γκορέτσκα (82' Τολισό), Ντέιβις, Κίμιχ, Αλάμπα, Κομάν (90' Κουτίνιο), Μίλερ, Γκνάρμπι (88΄Πέρισιτς), Λεβαντόφσκι.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Καμαρά, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (71' Βαλμπουενά), Ραντζέλοβιτς (61' Μασούρας), Ποντένσε (79' Ελ Αραμπί), Γκερέρο.