Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ατρόμητο και ανέβηκε στην κορυφή

© Φωτογραφία : Intime Sports / MATTHAIOS YORGOS
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Ο Ολυμπιακός φιλοδώρησε με 2-0 τον Ατρόμητο στο «Καραϊσκάκης» για την 10η αγωνιστική της Super League 1 και ανέβηκε εκ νέου στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός μετά την ισοπαλία με 0-0 με τη Ξάνθη στην 9η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος, πήγε στο Μόναχο να αγωνιστεί για το Τσάμπιονς Λιγκ και έχασε με 2-0 από τη Μπάγερν.

Οι ερυθρόλευκοι δεν ήθελαν να μείνουν για τρίτο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη και χωρίς να έχουν παραβιάσει την αντίπαλη εστία, ενώ στόχος ήταν η επιστροφή στην κορυφή της Super League 1 και τα κατάφερε.

Μπήκε δυνατά ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός, όπως σε κάθε εντός έδρας ματς του, μπήκε δυνατά ώστε να σκοράρει νωρίς και έχασε τη πρώτη μεγάλη ευκαιρί στο 9ο λεπτό, όταν ο Τσιμίκας έπειτα από πάσα του Μπουχαλάκη βρέθηκε απέναντι από τον Μέγιερι, αλλά ο Ούγγρος τερματοφύλακας έδιωξε με τα πόδια.

Ο Ατρόμητος απάντησε τρία λεπτά αργότερα όταν ο Γκάλο σέντραρε ο Γαρουφαλιάς πήρε τη κεφαλιά με τον Σα να μπλοκάρει με διπλή επέμβαση. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς απειλούσε μόνο με σουτ και στο 35΄ ο Ολυμπιακός έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Παπαδόπουλο να πιάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο πορτιέρο των Περιστεριωτών έδιωξε με δυσκολία.

Δυο γκολ σε δυο λεπτά

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός για 15 λεπτά δεν παραβίασε ιδιαίτερα την εστία του Μέγερι, αλλά σε δύο λεπτά πέτυχε δύο τέρματα και καθάρισε την υπόθεση νίκη. Στο 60' o Ποντένσε σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Γούτα και κατέληξε στα δίχτυα του Μέγιερι για το 1-0, ενώ στο 62' ο Ομάρ έβγαλε την ασίστ και ο Σουντανί με σουτ στη κίνηση από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 2-0.

Κόκκινη ο Αβραάμ

Δύο λεπτά αργότερα, ο Σουντανί σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Ατρομήτου. Στο 67', ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αβραάμ Παπαδόπουλου και το ματς τελείωσε με μακρινά σουτ του Σουντανί και του Μανούσου.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Τσιμικας, Αβραάμ, Σεμεδο, Μπουχαλακης, Γκιγιέρμε, Ποντένσε, Μασούρας (56' Λοβέρα), Σουντανί (81' Γκερέρο), Ελ Αραμπί (70' Μεριά).

Ατρόμητος (Γιάννης Αναστασίου): Μέγιερι, Κατράνης, Γούτας, Χαρίσης, Μανούσος (82' Ρόσα), Γκάλο, Γιακουμάκης, Γαρουφαλιάς, Νταβιώτης (70' Νάτσος), Ρισβάνης και Ταλόχα

«Ραντεβού» οπαδών του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ απέτρεψε η ΕΛΑΣ

Αλέκος Αλεξανδρής: Σάλος με μήνυμα κατά των μεταναστών – Τι απάντησε στους επικριτές του