«Τριάρα» της Λίβερπουλ στη Σίτι και ακόμα πιο κοντά στον τίτλο - Βίντεο

© AFP 2019 / PAUL ELLIS
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Η Λίβερπουλ επικράτησε σχετικά εύκολα της Μάντσεστερ Σίτι με 3-1 στο «Άνφιλντ» και ξέφυγε με εννιά βαθμούς διαφορά από τη μεγάλη διεκδικήτρια του τίτλου.

Η Μάντσεστερ Σίτι ξεκίνησε πιο δυνατά στο ματς και είχε κλεισμένη τη Λίβερπουλ στα καρέ της, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στην πρώτη τους ευκαιρία στην αναμέτρηση.

Στο 6ο λεπτό οι σίτιζενς φώναξαν για χέρι μέσα στην περιοχή της Λίβερπουλ που θα σήμανε πέναλτι, αλλά ο Όλιβερ είπε όχι και στη συνέχεια της φάσης ο Φαμπίνιο με φοβερό σουτ κεραυνοβόλησε την εστία του Μπράβο και έγραψε το 1-0.

Στη δεύτερη ευκαιρία τους στο ματς, οι «κόκκινοι» πέτυχαν και δεύτερο τέρμα στο 13ο λεπτό με κεφαλιά του Μοχάμεντ Σαλάχ στην κίνηση με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να φωνάζει για οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έκανε ότι και στο πρώτο σκοράροντας στην πρώτη της φάση με τον Σάντιο Μανέ στο 51΄ να εκμεταλλεύεται το λάθος του τερματοφύλακα της Μάντστεστερ Σίτι και με κεφαλιά από κοντά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1. Το μόνο που κατάφερε η πρωταθλήτρια Αγγλίας ήταν να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 78' με ωραίο σουτ του Μπερνάντο Σίλβα.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Αλισον, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Αλεξάντερ-Αρνολντ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον (61' Μίλνερ), Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ (86' Γκόμες), Μανέ, Φιρμίνο (79' Οξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν)

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Μπράβο, Στόουνς, Γουόκερ, Φερναντίνιο, Ανχελίνο, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε, Γκουντογκάν, Μπ. Σίλβα, Στέρλινγκ, Αγουέρο (71' Γκάμπριελ Ζέσους).

Ο Κλοπ έβαλε τους παίκτες του να μάθουν τα 80 ονόματα των υπάλληλων της Λίβερπουλ