ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 της Τότεναμ στο Λονδίνο για την 5η αγωνιστική του Champions League, αλλά η ομάδα του Μουρίνιο επικράτησε με 4-2 με «δώρο» του Μεριά.

Ο Ολυμπιακός πήγε στο Λονδίνο για να πάρει μια νίκη που θα τον έβαζε ξανά στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Champions League ή έστω να πάρει τη 3η θέση που οδηγεί στο Europa League, αλλά δεν τα κατάφερε στο πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι του Special One, Ζοσέ Μουρίνιο στον πάγκο της Τότεναμ.

Οι ερυθρόλευκοι του Πέδρο Μαρτίνς μπήκαν πολύ δυνατά και παθιασμένα στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 3ο λεπτό έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους με φοβερό σουτ του Μασούρα που έδιωξε με γροθιές ο τερματοφύλακας, Γκαζανίγκα.

Με πάθος ο Ολυμπιακός

Τρία λεπτά, όμως, αργότερα ο πορτιέρο των Λονδρέζων δεν είχε απάντηση στο εξαιρετικό σουτ του Ελ Αραμπί έξω από την περιοχή γράφοντας το Τότεναμ - Ολυμπιακός 0-1. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Τότεναμ σημειώθηκε στο 14΄ με τον Σον να πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Σα με εκπληκτική επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τους γηπεδούχους και στο 19ο λεπτό ο Μασούρας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ποντένσε με τακουνάκι πέρασε τη μπάλα ανάμεσα από τρεις αμυντικούς και ο Σεμέδο από το μισό μέτρο απλά την έσπρωξε στα δίχτυα για το 2-0.

Δώρο του Μεριά το 1-2

Ο Ζοσέ Μουρίνιο δεν έβλεπε καλά τους παίκτες του στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 29' έκανε την πρώτη αλλαγή βγάζοντας εκτός τον Ντάιερ και πέρασε στη θέση του τον Έρικσεν. Η Τότεναμ απείλησε εκ νέου στο 41΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χάρι Κέιν που πέρασε ελάχιστα πάνω από το ερυθρόλευκο οριζόντιο δοκάρι και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μεριά έκανε δώρο τη μείωση του σκορ στους Άγγλους.

Ο Αφρικανός αμυντικός του Ολυμπιακού έκανε «τσαφ» σε μια πολύ εύκολη φάση μέσα στη περιοχή και η μπάλα έφτασε στον ανενόχλητο Ντέλε Άλι που έβαλε το πιο εύκολο γκολ της καριέρας του κάνοντας το Τότεναμ - Ολυμπιακός 1-2 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Άλλη Τότεναμ στο δεύτερο ημίχρονο

Η Τότεναμ μετά το δώρο του Μεριά πήρε θάρρος και ηθικό και μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με... φτερά στα πόδια και κατάφερε να ισοφαρίσει μόλις στο 50ο λεπτό με τον Λούκας Μόουρα να κάνει την κούρσα από τα δεξιά και την κατάλληλη στιγμή έστρωσε στον Χάρι Κέιν που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σα για την ισοφάριση σε 2-2.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κρατήσει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας καθώς στο 73', ο Οριέ βρέθηκε ακάλυπτος μέσα στην περιοχή και με ένα δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σα για το 3-2 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Έρικσεν που είχε περάσει αλλαγή στο 29' έδωσε την ασίστ στον Χάρι Κέιν, ο οποίος με κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση.

«Τελικός» με Ερυθρό Αστέρα στο Φάληρο

Η Τότεναμ προκρίθηκε στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και οι Πειραιώτες θα περιμένουν στην τελευταία αγωνιστική κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα στο «Καραϊσκακης» για να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση στο Europa League.

Τότεναμ (Ζοσέ Μουρίνιο): Γκαζανίγκα, Ρόουζ, Αλντερβεϊρελντ, Σάντσες, Σον, Γουίνκς, Κέιν, Ντάιερ (29' Έρικσεν), Ντέλε Άλι (82' Εντομπελέ), Οριέ και Μόουρα (61' Σισοκό).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Καμαρά, Μπουχαλάκης (74' Βαλμπουενά), Γκιγιέρμε, Ποντένσε (78' Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (85' Γκερέρο), Ομάρ, Μασούρας, Μεριά και Τσιμίκας.

Ερυθρόλευκο «ποτάμι» στο Λονδίνο – Βίντεο

Ζοσέ Μουρίνιο: Ο Special One με τους 32 τίτλους στον δρόμο του Ολυμπιακού - Βίντεο