18:05 28 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2020
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Απίστευτες συγκινήσεις σημειώθηκαν στην 5η αγωνιστική του Champions League με πολλά γκολ, ανατροπές, πέναλτι, αποφάσεις του VAR και ενδιαφέρον μέχρι το τέλος.

Ματς με τεράστιες συγκινήσεις είχε η 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League και κράτησαν το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτo και η πρόκριση έμεινε ανοιχτή σε πολλές περιπτώσεις.

Λίβερπουλ - Νάπολι 1-1: Αγωνία μέχρι την τελευταία αγωνιστική

Η Λίβερπουλ είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο «Άνφιλντ», αλλά ήταν υποτονική και η Νάπολι βρήκε την ευκαιρία να χτυπήσει στο 21ο λεπτό με τον Μέρτενς, ο οποίος σκόραρε σε τετ α τετ από πολύ πλάγια θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λίβερπουλ πίεσε για την ισοφάριση και στο 54' ο Κουλιμπαλί έδιωξε πάνω στη γραμμή ένα γύρισμα του Φιρμίνο. Ομως, στο 65' ο Λόβερν με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και καμία ομάδα δεν έχει ακόμα προκριθεί και μαθηματικά.

Γκενκ -Σάλτσμπουργκ 1-4: Με πρωταγωνιστή τον Χάαλαντ

Η Σάλτσμπουργκ ήταν καλύτερη από την αντίπαλο της στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του αγώνα και παρότι έχασε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να σκοράρει στο τέλος του,  δύο φορές σε λιγότερα από 120 δευτερόλεπτα. Στο 43΄ο Ντάκα άνοιξε το σκορ και δύο σχεδόν λεπτά αργότερα ο Μιναμίνο βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά για την αυστριακή ομάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε το σκηνικό με τη Σάλτσμπουργκ να έχει την υπεροχή και να πετυχαίνει και τρίτο τέρμα με τον Χβανγκ στο 69΄έπειτα από ασίστ του Χάαλαντ και λίγο αργότερα ακυρώθηκε γκολ του νεαρού Νορβηγού σούπερ σταρ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Σαματά στο 85', αλλά αμέσως απάντησε ο Χάαλαντ στο 87΄και έγραψε το τελικό σκορ 1-4.

Μπαρτσελόνα - Ντόρτμουντ 3-1: «Καθάρισε» ο Μέσι

Η Μπαρτσελόνα έχασε από το πρώτο ημίχρονο με τραυματισμό τον Ντεμπελέ, αλλά δεν σοκαρίστηκε. Ο Λουίς Σουάρες σκόραρε στο 21΄ αλλά σωστά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά οχτώ λεπτά αργότερα ο Ουρουγουανός έπειτα από φοβερή ασίστ του Μέσι βρήκε δίχτυα και άνοιξε το σκορ για τους Καταλανούς. Στο 33ο λεπτό έπειτα από λάθος του Χούμελς ο Σουάρες έδωσε στον Μέσι, ο οποίος στην 700η του συμμετοχή με τη φανέλα των μπλαουγκράνα έγραψε το 2-0 με ωραίο πλασέ.

Η υπόθεση νίκη τελείωσε στο 67΄ με τον Λιονέλ Μέσι να μοιράζει ένα πανεύκολο γκολ στον Αντουάν Γκριεζμάν που έγραψε το 3-0 και λίγο αργότερα ο Αργεντινός σούπερ σταρ είχε εκτέλεση φάουλ στο δοκάρι. Οι Γερμανοί απλά μείωσαν σε 3-1 με τον Σάνστο στο 77. Οι Καταλανοί προκρίθηκαν και μαθηματικά και πήραν και τη πρωτιά.

Σλάβια Πράγας - Ίντερ 1-3: Φονικό επιθετικό δίδυμο

Το φοβερό επιθετικό δίδυμο της Ίντερ, ο Ρομέλου Λουκάκου και ο Λαουτάρο Μαρτίνες έκαναν και πάλι το θαύμα τους στην Πράγα. Η ιταλική ομάδα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δεν ήταν καλύτερη από τη Σλάβια, αλλά οι δύο παίκτες της συνδυάστηκαν άψογα στο 19' και άνοιξαν το σκορ με τον Λαουτάρο.

Στο 37ο λεπτό έγινε μια φάση χωρίς προηγούμενο. Η Ίντερ σκόραρε για δεύτερη φορά με τον Λαουτάρο να κλέβει την μπάλα από έναν αμυντικό και να την πασάρει στον Ρομέλου Λουκάκου, ο οποίος την έστειλε στην κενή εστία για το Σλάβια Πράγας - Ίντερ 0-2. Την ώρα των πανηγυρισμών των φιλοξενούμενων, ο διαιτητής πήγε στο VAR για να δει μια φάση που έγινε πριν από ένα λεπτό και ακύρωσε το γκολ της Ίντερ καταλογίζοντας πέναλτι υπέρ των Τσέχων, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Σούτσεκ και έφερε την ισοφάριση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι νερατζούρι είχαν δοκάρι με τον Λουκάκου στο 60' και στο 73' ο Χαντάνοβιτς έσωσε τους φιλοξενούμενους από την ανατροπή και πέντε λεπτά αργότερα ο Λαουτάρο έχασε μοναδικό τετ α τετ για το 1-2. Στο 81΄, όμως, ο Λουκάκου πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα και μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το Σλάβια - Ίντερ 1-2. Ο Λαουτάρο στο 88' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Λειψία - Μπενφίκα 2-2: «Αυτοκτόνησαν» οι Πορτογάλοι

Η Λειψία είχε την κατοχή, την υπεροχή, αλλά η Μπενφίκα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα. Οι Πορτογάλοι στο 20ο λεπτό συνδυάστηκαν καταπληκτικά και ο Πίζι βρέθηκε μέσα στην περιοχή και δεν αστόχησε σε πλασέ. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Μπενφίκα είχε δοκάρι με τον σκόρερ της για να πάρει σαφές προβάδισμα.

Η ομάδα της Λισαβόνας κράτησε τη τύχη στα χέρια της όταν στο 59'  Βινίσιους με μια κούρσα δεν αστόχησε σε τετ α τετ έπειτα από γλίστρημα αμυντικού και έκανε το 2-0. Στις καθυστερήσεις όμως με δύο γκολ του Φόρσμπεργκ διαμορφώθηκε το τελικό 2-2.

Λιλ - Άγιαξ 0-2: Με μαέστρο τον Ζίγες

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η αναμέτρηση στη Γαλλία με τον Άγιαξ να ανοίγει το σκορ έπειτα από ωραίο συνεργασία μόλις στο 2ο λεπτό με τον Ζιγές να βρίσκει δίχτυα με σουτ μέσα από την περιοχή. Στη συνέχεια η Λιλ έχασε αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν τα κατάφερε.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Λιλ έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 48ο λεπτό. Κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 59', ο Ζίγες έβγαλε φοβερή σέντρα και ο Πρόμες με προβολή έκανε το Λιλ - Αγιαξ 0-2.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα:

• Βαλένθια - Τσέλσι 2-2 (40' Σολέρ. 82΄ Βας / 31' Κόβασιτς, 52΄Πούλισιτς)
  • Ζενίτ - Λιόν 2-0 (42' Τζούμπια, 84' Οζντόεφ)
  • Λίβερπουλ - Νάπολι 1-1 (65' Λόβρεν / 21΄Μέρτενς)
  • Γκενκ -Σάλτσμπουργκ 1-4 (85' Σαματά / 43΄Ντάκα, 45' Μιναμίνο, 69' Χβανγκ, 87' Χάαλαντ)
  • Μπαρτσελόνα - Ντόρτμουντ 3-1 (29' Λουίς Σουάρες, 33΄ Μέσι, 67΄Γκριεζμάν / 77' Σάντσο)
  • Σλάβια Πράγας - Ίντερ 1-3 (37' πέν. Σούτσεκ / 19', 88' Λαουτάρο, 81' Λουκάκου)
  • Λειψία - Μπενφίκα 2-2 (90' πέν., 90+6΄Φόρσμπεργκ / 20' Πίζι, 59' Βινίσιους)
  • Λιλ - Άγιαξ 0-2 (2' Ζιγές, 59' Πρόμες)

Προβάδισμα πρόκρισης η Ζενίτ, συναρπαστικό ματς στο «Μεστάγια»