Ο Πεπ Γκουαρντιόλα στο ματς της Μάντσεστερ Σίτι με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Νέα «γκέλα» της Μάντσεστερ Σίτι σπρώχνει τον τίτλο στη Λίβερπουλ - Βίντεο

© AP Photo / Dave Thompson
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Η Μάντσεστερ Σίτι προηγήθηκε δύο φορές στην έδρα της Νιούκαστλ, αλλά έφυγε με το 2-2 και η διαφορά της με τη Λίβερπουλ αναμένεται σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα δυσκολεύτηκε αρκετά στο «St. James Park» και κατάφερε να προηγηθεί με κοντινό σουτ του Ραχίμ Στέρλινγκ στο 22ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι τρία λεπτά αργότερα με ωραίο διαγώνιο σουτ του Βίλιεμς ισοφάρισαν σε 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τη Νιούκαστλ να περιμένει στην άμυνα της και εκεί που όλα έδειχναν πως δεν θα υπάρξει νικητής μια... ρουκέτα του Κέβιν Ντε Μπρόινε στο 86ο λεπτό έκανε το 1-2, αλλά και πάλι οι παίκτες του Στιβ Μπρους δύο λεπτά αργότερα βρήκαν δίχτυα με έναν πρώην παίκτη της Λίβερπουλ, τον Τζον Σέλβι.

Η Μάντσεστερ Σίτι έμεινε κι άλλο πίσω στην κούρσα του τίτλου και αν η Λίβερπουλ νικήσει σε λίγη ώρα την Μπράιτον στο Άνφιλντ τότε η διαφορά τους θα φτάσει στους 11 βαθμούς.