Στο +11 η Λίβερπουλ καλπάζει για τον τίτλο - Βίντεο

© AP Photo / Frank Augstein
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Η Λίβερπουλ δέχθηκε το δώρο της Νιούκαστλ απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι και παρότι ζορίστηκε στο Άνφιλντ επικράτησε με 2-1 της Μπράιτον με δύο τέρματα του Φαν Ντάικ.

Οι κόκκινοι είχαν μάθει νωρίτερα πως ο Σέλβι ισοφάρισε σε 2-2 τη Μάντσεστερ Σίτι και με νίκη επί της Μπράιτον θα ξέφευγε με +11.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ με 13 νίκες στις 14 πρώτες αγωνιστικές δείχνει πως φέτος είναι φτιαγμένη για να πάρει τον πολυπόθητο τίτλο. Ο Φαν Ντάικ με δυο γκολ με κεφαλιές έγραψε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο σκοράροντας στο 19' έπειτα από σέντρα του Αρνολντ και πέντε λεπτά πέτυχε γκολ καρμπόν.

Στο δεύτερο μέρος η Λίβερπουλ δεν έδειξε όρεξη και στο 76' ο Αλισον Μπέκερ βγήκε έξω από την περιοχή του και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και στην αμέσως επόμενη φάση ο Ντανκ με έξυπνη εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 2-1, αφού ο Άντριαν ακόμα έστηνε το τείχος του.

Λίβερπουλ: Αλισον, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Αρνολντ, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον, Τσάμπερλεϊν (78' Αντριαν), Φιρμίνο (76΄Οριγκί), Σαλάχ (69' Λαλάνα), Μανέ

Μπράιτον: Ράιαν, Γουέμπστερ, Μπερν, Ντανκ, Μοντόγια (69' Αλθάτε), Στίβενς, Γκροβ, Πρόπερ, Μόι, Μπισούμα (69' Τροσάρ), Κόνολι (76' Μαπέ)