Πανιώνιος για σωτηρία, Λάρισα για Ευρώπη

© Φωτογραφία : Intime sports/VOLITAKIS STELIOS
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Ο Πανιώνιος επικράτησε στη Νέα Σμύρνη του Παναιτωλικού με 3-0 και η Λάρισα με ανατροπή νίκησε τον Βόλο με 2-1 στο AEL FC ARENA και οδεύει προς Ευρώπη.

Οι κυανέρυθροι στο ντέρμπι της ουράς νίκησε εύκολα τον Παναιτωλικό στην Πλατεία με 3-0 και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, βάζοντας εκεί τους Αγρινιώτες.

Ο Πανιώνιος συμπλήρωσε τρία ματς αήττητος και με φόρα από την ισοπαλία με τον Ολυμπιακό πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης έχοντας για σκόρερ τους Αραμπούλι (16'), Άρτσε (80') και Εμμανουηλίδη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πανιώνιος: Μαλέρμπ, Παπαγεωργίου, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Λυμπεράκης, Κόρμπος, Μασούρας (86' Ρέντζας), Οικονομίδης, Άρτσε (89' Τσιλούλης), Παπανικολάου (82' Εμμανουηλίδης), Αραμπούλι.

Παναιτωλικός: Κνετ (69' Γιαννακόπουλος), Σανιά, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Λουσέρο, Λιάβας, Τσιγγάρας (60' Μπαϊροβιτς), Ταχάρ, Φυτόπουλος (46' Ντάλσιο), Αριγίμπι, Ντίαζ.

«Βασίλισσα» της Θεσσαλίας η Λάρισα

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η Λάρισα έπειτα από δύο σερί ήττες αφού στο θεσσαλικό ντέρμπι επικράτησε του Βόλου ΝΠΣ με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή αφού έχανε στο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τόρρες στο 38', αλλά στο 57' ο Φατιόν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 11 και ο Ντάουντα στο 84' έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.