Ο ΟΦΗ «τελείωσε» την ΑΕΚ με γκολ του Σεμέντο

© Φωτογραφία : Intime p.a.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Ο ΟΦΗ φιλοξένησε την ΑΕΚ στην Κρήτη και επικράτησε με 1-0 χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα από τους φιλοξενούμενους που έμειναν για τέταρτο σερί ματς χωρίς νίκη.

Η ΑΕΚ μετά την ισοπαλία με τον Άρη στο ΟΑΚΑ ήθελε μόνο τη νίκη στην αναμέτρηση με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο για την 12η αγωνιστική της Super League 1, αλλά και οι Κρητικοί ερχόντουσαν από ήττα στο Περιστέρι και δεν επιθυμούσαν νέα απώλεια βαθμών. Οι γηπεδούχοι νίκησαν με γκολ του Σεμέντο στο 52΄ και ξεπέρασαν την Ένωση στη βαθμολογία.

Άνοστο πρώτο ημίχρονο

Στο πρώτο ημίχρονο δεν έγιναν πολλές φάσεις στις δύο εστίες με την Ένωση του Νίκου Κωστένογλου να ξεκινάει με σύστημα 3-5-2. Ο Μπάρκας ήταν κάτω από την εστία έχοντας στην άμυνα τους Βράνιες, Οικονόμου και Μπακάκη. Στα αριστερά βρισκόταν ο Λόπες και στα δεξιά ο Παουλίνιο, ενώ στον άξονα έπαιξε ο Κρίστιτσιτς με τον Γαλανόπουλο. Ελεύθερο ρόλο μπροστά τους είχε ο Μάνταλος και στην κορυφή της επίθεσης της ΑΕΚ ο Λιβάια με τον Ολιβέιρα.

Οι δύο αντίπαλοι απειλούσαν κυρίως με μακρινά σουτ με την καλύτερη ευκαιρία να σημειώνεται στο 18ο λεπτό, όταν ο Λιβάια εκτέλεσε ένα φάουλ από αριστερά, ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Σωτηρίου μπλόκαρε. Στην αμέσως επόμενη φάση έγινε μια φοβερή συνεργασία για τον ΟΦΗ με το σουτ του Ναμπί να φεύγει λίγο άουτ. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου υπάρχουν μόνο σουτ εκτός περιοχής από τον Σεμέντο (37΄, 43΄) και του Μάνου στις καθυστερήσεις.

Γκολ ο Σεμέντο, ούτε τελική η ΑΕΚ

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης φαινόταν πως θα παρακολουυθήσουμε το ίδιο σκηνικό, όμως, στο 52΄ ο Σεμέντο πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, μπήκε μέσα και με διαγώνιο σουτ εκτέλεσε τον Μπάρκα γράφοντας το ΟΦΗ - ΑΕΚ 1-0.

Μετά το γκολ, ο Νίκος Κωστένογλου πέρασε στο 61' τον Αλμπάνη στη θέση του Παουλίνιου και άλλαξε τη διάταξη βάζοντας τέσσερις στην άμυνα, αλλά αυτό που δεν άλλαξε ήταν η εικόνα της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο. Ο ΟΦΗ απείλησε για το 2-0 στο 75΄με τον Σεμέντο με την Ένωση να μην έχει μέχρι εκείνο το σημείο ούτε τελική προσπάθεια.

Τέταρτο σερί ματς χωρίς νίκη

Ο «δικέφαλος» απείλησε ουσιαστικά στο δεύτερο ημίχρονο στο 86' με τον Οικονόμου να παίρνει μια κεφαλιά από κόρνερ, αλλά η μπάλα να πηγαίνει πάνω από την εστία. Μάλιστα, στο 88ο λεπτό η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες με τον Βράνιες να δέχεται κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης. Η ΑΕΚ έκανε την δεύτερη της τελική στο δεύτερο ημίχρονο στο 90+4' με τον Μάνταλο που πέρασε άουτ και για τέταρτο συνεχόμενο ματς στο ελληνικό πρωτάθλημα έμεινε χωρίς τρίποντο και τελείωσαν τα όνειρα της για πρωτάθλημα.

ΑΕΚ (Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Βράνιες, Λόπες (83' Ντέλετιτς), Κρίστισιτς (78' Γιακουμάκης), Μάνταλος, Γαλανόπουλος, Παουλίνιο (61' Αλμπάνης), Λιβάγια, Ολιβέιρα

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν, Μαρινάκης (90' Νάστος), Γιαννούλης, Κοροβέσης, Σακόρ, Ναμπί (81' Κουτρουμπής), Νέιρα, Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Μάνος (Φιγκεϊρέδο)

Στο νοσοκομείο πολιτικός που παρακολουθούσε το ΟΦΗ – ΑΕΚ μετά από πρόβλημα υγείας