Πάλι καλά που υπήρχε και το VAR για τον Παναθηναϊκό

© Φωτογραφία : Intime Sports / BIRNTACHAS DIMITRIS
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο ΟΑΚΑ επικρατώντας με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χατζηγιοβάνη μέσω VAR.

Ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε στο ΟΑΚΑ τον Αστέρα Τρίπολης για την 12η αγωνιστική της Super League 1 και έψαχνε τη δεύτερη εντός έδρας νίκη του και πρώτη κόντρα σε ομάδα της περιφέρειας, έχοντας στις κερκίδες πρόσφυγες και μετανάστες.

Ο Γιώργος Δώνης ξεκίνησε με τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια, έχοντας κεντρικούς αμυντικούς τους Πούγγουρα, Σένκεφελντ. Αριστερό μπακ τον Χατζηθεοδωρίδη και δεξί ο Γιόχανσον. Τα αμυντικά χαφ αποτέλεσαν οι Δώνης, Κουρμπέλης και στα φτερά της επίθεσης ήταν ο Μπουζούκης με τον Χατζηγιοβάνη, ενώ ο Περέα πίσω από τον προωθημένο Μακέντα.

VAR και 1-0

Οι πράσινοι κατάφεραν να ανοίξουν στο σκορ μόλις στο 8ο λεπτά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χατζηγιοβάνη έπειτα από χρήση του VAR. Σε μια φάση μέσα στην περιοχή με την μπάλα να είναι μακριά ο Περέα τραβήχθηκε από τον αντίπαλο του και ο διαιτητής της αναμέτρησης, Σέζος έδειξε πέναλτι.

Το τριφύλλι έντεκα λεπτά αργότερα έφτασαν κοντά στο 2-0, όταν έγινε το λάθος από αριστερά στην άμυνα του Αστέρα Τρίπολης με τον Χατζηγιοβάνη να κλέβει και να δίνει στον Περέα, ο οποίος πλάσαρε άουτ.

Στο 26', ο ίδιος παίκτης πρόλαβε την έξοδο του Παπαδόπουλου αλλά πάλι δεν πλάσαρε σωστά. Στο τελευταίο τέταρτο ο ρυθμός έπεσε και οι γηπεδούχοι απειλούσαν μόνο με μακρινά σουτ που δεν έβρισκαν στόχο.

Άλλος Αστέρας στο δεύτερο ημίχρονο, φουλ άμυνα ο ΠΑΟ

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο... ζωντανό με αρκετές φάσεις. Στα πρώτα δευτερόλεπτα ο Σουάρεθ πήρε τη κεφαλιά από κόρνερ, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του πορτιέρο των Αρκάδων.  Στο 66', ο τερματοφύλακας Παπαδόπουλος βγήκε από την εστία του και πρόλαβε την επέλαση του Καμπετσή πριν βρεθούν σε τετ α τετ και δύο λεπτά αργότερα ο Μακέντα με εκπληκτικό τρόπο απέφυγε έναν αντίπαλο και με τακουνάκι έδωσε προς τον Καμπετσή, αλλά τελευταία στιγμή έδιωξε η άμυνα των φιλοξενούμενων.

Στη συνέχεια ακολούθησε μια διπλή ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης για να ισοφαρίσει με τον Κρέσπι στο 69' να δοκιμάζει το σουτ, αλλά ο Διούδης έκανε την επέμβαση και στη συνέχεια της φάσης ο Λουίς Φερνάντεθ σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή, αλλά και πάλι ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού έδιωξε.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπαράλες σκόραρε, αλλά σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε τις εντυπώσεις στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Παναθηναϊκός πήρε το τρίποντο κρατώντας το μηδέν παίζοντας φουλ άμυνα.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Χατζηθεοδωρίδης, Πούγγουρας, Δώνης, Χατζηγιοβάνης (88' Κολοβέτσιος), Μπουζούκης (79' Κολοβός), Κουρμπέλης, Μακέντα, Περέα (61' Καμπετσής)

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Καπίγια, Βαλιέντε, Μπόρχα Φερνάντεθ (60' Σαντόγια), Λουίς Φερνάντεθ, Σουάρεθ, Χαουρέγκι (67' Κρεσπί), Κώτσιρας, Μπαράλες, Μαρτίνεθ (79' Ιγκλέσιας), Ματρικάρντι

Βίντεο: Οι καλύτερες φάσεις από τη νίκη του ΟΦΗ κόντρα στην ΑΕΚ

Γιώργος Δώνης: Ιδιαίτερα κρίσιμα τα τρία επόμενα ματς