«Χ»αμένη ευκαιρία ο Άρης, στη 3η θέση η Ξάνθη

© Φωτογραφία : Intime sports/Tosidis Dimitris
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Ο Άρης δεν κατάφερε να επικρατήσει της Λαμίας στο «Κλ. Βικελίδης» και έμεινε στο 1-1, ενώ η Ξάνθη νίκησε στα Πηγάδια τον Ατρόμητο με 1-0 και ανέβηκε στην 3η θέση.

Για την 12η αγωνιστική της Super League 1, o Άρης φιλοξένησε τη Λαμία στη Θεσσαλονίκη και αιφνιδιάστηκε μόλις στο 3ο λεπτό με τον Τουράμ να βρίσκει δίχτυα, αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Όμως, 13 λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης παραβίασε την εστία των κίτρινων ορθά και έκανε το 0-1. Ο Άρης απάντησε στο 31΄ με τον Λάρσον και θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη στο 66΄, αλλά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Θεοδωρόπουλου και ο Μπα πήρε το ριμπάουντ και την έστειλε στο δοκάρι.

Αρης (Ένινγκ): Τσιλιγγίρης, Λούκας Σάσα, Κόρχουτ, Ροζ, Βέλεθ, Ματίγια, Μπα, Μπρούνο Γκάμα, Φετφατζίδης (65’ Μαντσίνι), Ντιγκινί (64’ Μαρτίνες), Λάρσον.

Λαμία (Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκαρντόβελι, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Μπεχαράνο (70’ Βασιλόγιαννης), Τουράμ, Τιρόνε (46’ Βύντρα), Καραμάνος (85’ Σάλιακας), Σκόνδρας.

Τρίποντο και 3η θέση

Στο άλλο απογευματινό ματς, η Ξάνθη έκανε πτήση... κορυφής επικρατώντας στα Πηγάδια του Ατρομήτου με 1-0. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης σημείωσε ο Τεσέιρα από το σημείο του πέναλτι και οι Ακρίτες έφτασαν τους 19 βαθμούς και ισοβαθμούν με τον ΟΦΗ στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ξάνθη (Κόλτσης – Σιδερίδης): Αμπάντ, Στάρτζεον, Φασίδης, Κοβάτσεβιτς, Τζουρίτσκοβιτς, Μαλεζάς, Εντουάρντο (84' Ντε Λούκας), Ρενέλα (65' Μπαριέντος), Καρασαλίδης, Τέρκι (55' Καμαρά), Σόσα

Ατρόμητος (Κορακάκης – Οφρυδόπουλος): Μέγιερι, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Ταλόσα, Μπαένα (83' Ούμπιδες), Χαρίσης, Μανούσος, Ανδρούτσος (68' Ρόσα), Ενσικουλού, Βέλλιος (54' Γιακουμάκης)