Κύπελλο Ελλάδος: Ζορίστηκε αλλά προκρίθηκε ο Αστέρας Τρίπολης - Βίντεο

© Φωτογραφία : Intime Sports / ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Ο Αστέρας Τρίπολης τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Πλατανιά για τους «32» του Κυπέλλου Ελλάδας και έπρεπε να παίξει 120 λεπτά για να πάρει την πρόκριση.

Οι Αρκάδες είχαν νικήσει στα Χανιά με 1-0, αλλά οι Κρητικού επικράτησαν με το ίδιο σκορ στη Τρίπολη με γκολ του Λουκίνα στο 14' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το 90ο λεπτό και οι δύο ομάδες αναγκάστηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση.

Μόλις 36 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της παράτασης ο Αστέρας κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ματίας Ιγκλέσιας χάρη σε λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα Μάντζαρη. Ο Πλατανιάς, όμως, δεν το έβαλε κάτω και στο 12ο λεπτό της παράτασης πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Μπιανκόνι και έδινε την πρόκριση στην ομάδα του.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο σύλλογος της Τρίπολης ισοφάρισε σε 2-2 πάλι με τον Ιγκλέσιας και τέσσσερα λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βασίλη Καραγκούνη. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λουίς Φερνάντες στις καθυστερήσεις της παράτασης με τον Αστέρα να παίρνει μια δύσκολη πρόκριση.

Αστέρας Τρίπολης: Μιχαήλ, Παναγιώτου(46΄ Κώτσιρας), Σουάρεθ, Πασαλίδης, Μουνάφο(103΄Φερνάντεθ), Ιγκλέσιας, Αντζουλάς(46΄ Καπίγια), Μπελόκ, Χαουρέγκι, Κρέσπι (46΄Φερνάντεθ), Μαρτίνεθ

Πλατανιάς: Μαντζάρης, Ρεβυθόπουλος, Πουρζιτίδης, Τσαμούρης, Καραγκούνης, Κωστίκος (61΄Νίλι), Παπουτσογιαννόπουλος (86΄Μπιανκόνι), Ντος Σάντος, Λουκίνας, Αμπντούλ Ραχμαν, Σμυρλάκης (81΄Ταρίκ).

Super League: Επιβεβλημένη η άμεση εξέταση της υπόθεσης ΠΑΟΚ - Ξάνθης