16:04 11 ΑΥΓΟΥΣΤΟY 2020
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Το ντέρμπι του Μάντσεστερ δέσποζε στη σημερινή αγωνιστική της Premier League με τη Γιουνάιτεντ να φεύγει με το «διπλό» από την έδρα της Σίτι επικρατώντας με 2-1.

Το μεγάλο φαβορί ήταν η πρωταθλήτρια Αγγλίας, αλλά οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν μια τεράστια νίκη στο «Σίτι οφ Μάντσεστερ» επικρατώντας με 2-1 και άφησαν τον Πεπ Γκουαρντιόλα και τους παίκτες του στα κρύα του λουτρού.

Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ σκόραρε δύο φορές μέσα σε έξι λεπτά στο πρώτο ημίχρονο με πέναλτι του Μάρκους Ράσφορντ στο 23΄, ενώ ο Μαρσιάλ στο 29΄ με ωραίο σουτ έκανε το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να παίζουν καταπληκτικά και θα μπορέσουν να είχαν σκοράρει τουλάχιστον άλλες δύο φορές.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Σίτι πίεσε, αλλά απλά μείωσε με γκολ του Οταμέντι πέντε λεπτά πριν από το φινάλε.

Αυτό ήταν το χειρότερο ξεκίνημα στην προπονητική καριέρα του Πεπ Γκουαρντιόλα που είδε την ομάδα του να μένει στο -14 από τη Λίβερπουλ που οδηγεί την κούρσα του αγγλικού πρωταθλήματος.