02:56 28 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2020
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Η Λίβερπουλ έπαιζε την πρόκριση στην Αυστρία απέναντι στη Σάλτσμπουργκ και σε διάστημα δύο λεπτών πέτυχε δυο γκολ και πήρε και την πρωτιά. Εύκολο έργο η Νάπολι.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήθελε το θετικό αποτέλεσμα για να εξασφαλίσει αρχικά την πρόκριση της στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και μετέπειτα να κοιτάξει και την πρωτιά.

Η Σάλτσμπουργκ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, αλλά και η Λίβερπουλ είχε σημαντικές στιγμές με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στην επανάληψη, όμως, οι κόκκινοι έλυσαν το γόρδιο δεσμό της αυστριακής ομάδας με τέρμα του Κεϊτά στο 57' και ο Μοχάμεντ Σαλάχ στο 58΄ περνώντας και τον αντίπαλο πορτιέρο σκόραρε από πολύ πλάγια θέση. Ετσι, η Λίβερπουλ σε 102 δευτερόλεπτα εκτός από την πρόκριση στους «16» πήρε και την πρωτιά του ομίλου.

Ντεμπούτο με γκέλα για τον 17χρονο Βαντεβόορντ

Η Νάπολι είχε εύκολο έργο κόντρα στην αδιάφορη Γκενκ, η οποία είχε στην εστία της τον νεότερο τερματοφύλακα στην ιστορία του Champions League. O 17χρονος Μάαρτεν Βαντεβόορντ δώρισε το πρώτο γκολ της Νάπολι αφού έχασε τη μπάλα μέσα από τα πόδια και έχρισε τον Μίλικ σκόρερ μόλις στα 2 λεπτά και πέντε δευτερόλεπτα από την έναρξη του αγώνα.

Ο Πολωνός φορ πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 23', ενώ έκανε χατ τρικ από την άσπρη βούλα σε πέναλτι που υπέπεσε ο νεαρός πορτιέρο στο 38'. Στο 74ο λεπτά ο Μέρτενς πάλι με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Λίβερπουλ και Νάπολι πέρασαν στους 16, ενώ η Σάλτσμπουργκ θα συνεχίσει στο Europa League.

Μάαρτεν Βάντεβόορντ: Ο νεότερος τερματοφύλακας στην ιστορία του Champions League