08:03 18 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2020
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Τα πρώτα οχτώ εισιτήρια για την επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης βρήκαν κάτοχο με την Μπαρτελόνα να αποκλείει την Ίντερ. Εκτός θεσμού η Ζενίτ.

Η βραδιά του Champions League για την 6η αγωνιστική των ομίλων τα είχε όλα. Αγωνία, γκολ, σασπένς, εναλλαγή συναισθημάτων, προκρίσεις και αποκλεισμούς. Η Λίβερπουλ και η Νάπολι το απόγευμα πήραν τα δύο πρώτα εισιτήρια για τους «16» της διοργάνωσης και λίγο αργότερα άλλα έξι.

Ίντερ - Μπαρτσελόνα 1-2: Εκτός οι «νερατζούρι»

Η Ίντερ ήθελε νίκη για να περάσει στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ φιλοξενώντας την Μπαρτσελόνα χωρίς τον Λιονέλ Μέσι στη σύνθεση της. Ομως, οι Καταλανοί κόντρα στη ροή του αγώνα άνοιξαν το σκορ στο 23΄ με τέρμα του νεαρού Κάρλες Πέρεθ.

Ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Ρομέλου Λουκάκου με σουτ στην κίνηση αιφνιδίασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έφερε την ισοφάριση για τους Μιλανέζους.

Η Μπαρτσελόνα ήταν βαθμολογικά αδιάφορη, αλλά κατάφερε να αποκλείσει την Ίντερ με γκολ του Ανσού Φατί τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Φατί ξεπέρασε τον Πίτερ Οφορίκουε του Ολυμπιακού και έγινε ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ντόρτμουντ - Σλάβια Πράγας 2-1: Ίδρωσε αλλά προκρίθηκε

Η Ντόρτμουντ ήθελε μόνο τη νίκη απέναντι στη Σλάβια Πράγας και περίμενε το αποτέλεσμα του Ίντερ - Μπαρτσελόνα και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 10ο λεπτό με τον Σάντσο. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43΄ο Σούτσεκ με ωραίο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1, αλλά στο 61΄ο Τζουλιάν Μπραντ με φοβερό σουτ στη κλειστή γωνία του τερματοφύλακα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και έχασαν τεράστιες ευκαιρίες για την ισοφάριση ακόμα και σε κενή εστία από το μισό μέτρο. Μάλιστα στο 77' οι Γερμανοί έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βάιγκλ, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και το 2-1 τους έστειλε στην επόμενη φάση.

Λυών - Λειψία 2-2: Τρομεροί οι Γάλλοι, την πρωτιά οι Γερμανοί

Η Λειψία είχε εξασφαλίσει την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ και αγωνιζόταν για την πρωτιά στον όμιλο και την σε ένα σπουδαίο ματς στη Γαλλία.

Οι Γερμανοί άνοιξαν νωρίς το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό, όταν o τερματοφύλακας Λόπες ανέτρεψε καθαρά τον Πούλσεν και ο Φόρσμπεργκ δεν αστόχησε από τη λευκή βούλα. Με τον ίδιο τρόπο ο Βέρνερ στο 33' έκανε το 0-2.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 50΄ με ωραία πλασέ του Αουάρ και έβαλαν ξανά «φωτιά» στο παιχνίδι, ενώ ο Μέμφις Ντεπάι ισοφάρισε σε 2-2 στο 82' και έδωσε την πρόκριση στους Γάλλους και την πρωτιά στους Γερμανούς.

Μπενφίκα - Ζενίτ 3-0: Εκτός Ευρώπης οι Ρώσοι

Η Ζενίτ ξεκίνησε την αναμέτρηση ως δεύτερη και εκεί που έδειχναν πως θα μπορούσε να προκριθεί στους «16» τελικά έμεινε και εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων τερματίζοντας στην τελευταία θέση. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Σέρβι (48΄) κινήθηκε ως φορ περιοχής και ο Πίζι του έδωσε ένα γκολ πάρε - βάλε και το έκανε. Έντεκα λεπτά αργότερα, ο Ντάγκλας Σάντος άφησε την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης με δέκα παίκτες κάνοντας χέρι μέσα στην περιοχή και ο Πίζι με πέναλτι έγραψε το 2-0.

Τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους Πορτογάλους και στο 79' ο Αζμούν με τακουνάκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το Μπενφίκα - Ζενίτ 3-0 και οι «αετοί» συνεχίζουν στο Europa League.

Άγιαξ - Βαλένθια 0-1: Απόδραση και πρόκριση από το Άμστερνταμ

Ο Άγιαξ πριν την έναρξη του αγώνα ήταν στην πρώτη θέση του ομίλου, αλλά κατά τη διάρκεια του έπεσε στην 3η θέση καθώς η Βαλένθια προηγήθηκε με γκολ του Ροντρίγκο Μορένο στο 25΄ και την ίδια ώρα η Τσέλσι νικούσε στο Λονδίνο την αδιάφορη Λιλ. Η μια θέση καπαθαρώθηκε από την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ και στο Άμστερνταμ μια ομάδα θα έπαιρνε το εισιτήριο για τους «16».

Οι «νυχτερίδες» κράτησαν με νύχια και με δόντια το 1-0 και προκρίθηκαν ως πρώτοι, ενώ ο 'Αγιαξ συνεχίζει στο Europa League.

Τσέλσι - Λιλ 2-1: Με συνοπτικές διαδικασίες

Η Τσέλσι ήθελε μόνο τη νίκη για να βρεθεί στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης χωρίς να την ενδιαφέρει το αποτέλεσμα του Άγιαξ - Βαλένθια. Οι Λονδρέζοι καθάρισαν την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο. Στο 19΄ ο Άμπρααμ με τακουνάκι από το μισό μέτρο άνοιξε το σκορ και στο 35΄ ο Θέσαρ Αθπιλικουέτα με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ έγραψε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο από το πουθενά, η Λιλ μείωσε με τέρμα του πρώην παίκτη της Τσέλσι, Ρεμί στο 78' και ξανά έδωσε ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, αλλά χωρίς να πάρει το κάτι παραπάνω και η Τσέλσει είναι στους «16».

Συνοπτικά τα αποτελέσματα

• Ίντερ - Μπαρτσελόνα 1-2 (44' Λουκάκου / 23' Κάρλες Πέρεθ, 87' Φατί)
  • Ντόρτμουντ - Σλάβια Πράγας 2-1 (10' Σάντσο, 61΄Μπραντ / 43΄ Σούτσεκ)
  • Λυών - Λειψία 2-2 (50΄Αουάρ, 82' Ντεπάι / 9΄ πέν. Φόρσμπεργκ, 33΄ πέν. Βέρνερ.)
  • Μπενφίκα - Ζενίτ 3-0 (47' Σέρβι, 58΄πέν. Πίζι, 79΄αυτ. Αζμούν)
  • Άγιαξ - Βαλένθια 0-1 (25'Ροντρίγκο Μορένο)
  • Τσέλσι - Λιλ 2-1 (19' Άμπρααμ, 35' Αθπιλικουέτα / 78' Ρεμί)

Champions League: «Καθάρισε» πρόκριση και πρωτιά σε 102 δευτερόλεπτα η Λίβερπουλ - Βίντεο

Μάαρτεν Βάντεβόορντ: Ο νεότερος τερματοφύλακας στην ιστορία του Champions League