22:44 24 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 10

Ο Ολυμπιακός ήθελε μόνο τη νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα για να συνεχίσει στο Europa League και ο Ελ Αραμπί τον έστειλε στους «32» με εύστοχο πέναλτι στο 87΄.

Ο Ολυμπιακός σε μια καταπληκτική ατμόσφαιρα φιλοξένησε τον Ερυθρό Αστέρα για την 6η αγωνιστική των ομίλων του Champions League και ήθελε μόνο τη νίκη για να συνεχίσει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και το 2020 και συγκεκριμένα το Europa League.

Οι ερυθρόλευκοι μόνο με ένα σενάριο θα συνέχιζαν στην Ευρώπη και αυτό ήταν η νίκη και αυτή ήρθε τρία λεπτά πριν το τέλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ελ Αραμπί επικράτησαν με 1-0.

Τελικές ο Ολυμπιακός, χαμένο πέναλτι ο Ερυθρός Αστέρας

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε την κατοχή της μπάλας περισσότερο από το 70%, είχε τις περισσότερες τελικές προσπάθειες, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας έχασε τη πιο σημαντική. Οι ερυθρόλευκοι απείλησαν για πρώτη φορά μόλις στο 6ο λεπτό με τον Μασούρα να αστοχεί από κοντά και στο 32' είχε διπλή ευκαιρία.

Ο Ποντένσε μπήκε μέσα στην περιοχή και σούταρε δυνατά, αλλά ο Μπόργιαν έδιωξε με γροθιές και στην επαναφορά ο Ομάρ ξανά... πυροβόλησε αλλά ο τερματοφύλακας του Ερυθρού Αστέρα έσωσε και πάλι την ομάδα του. Δυο λεπτά αργότερα, οι Πειραιώτες έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους με τον Ελ Αραμπί να είναι ανενόχλητος μέσα στην περιοχή, αλλά η κεφαλιά του πέρασε ψηλά άουτ.

Οι Σέρβοι στο 42΄ κέρδισαν πέναλτι με τον Γκιγιέρμε να ανατρέπει τον Μάριν, αλλά ο Τομανέ που ανέλαβε την εκτέλεση σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Ζοσέ Σα και παρέμεινε το 0-0.

Φουριόζος, αλλά άστοχος

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος και στα πρώτα πέντε λεπτά έκανε τρεις φάσεις.  Στα 50 δευτερόλεπτα το σουτ του Γκιγέρμε πέρασε ελάχιστα άουτ και στη συνέχεια δοκίμασε το πόδι του ο Ποντένσε και ο Μασούρας δεν ανησύχησε με μια κεφαλιά από κοντά.

Δοκάρι ο Ελ Αραμπί και 4-4-2

Στο 54΄, ο Γκιγιέρμε έπιασε ένα ωραίο σουτ, αλλά ο Μπόργιαν έπεσε στην γωνία του και έδιωξε.  Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τσιμίκας έβγαλε ωραία σέντρα από τα αριστερά, ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Ερυθρού Αστέρα.

Έπειτα από μια ώρα αγώνα, ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Γκερέρο στη θέση του Καμαρά, αλλάζοντας το σύστημα σε 4-4-2 με σκοπό να πετύχει το πολυπόθητο γκολ που θα έδινε την τρίτη θέση.

Μοιραίος ο Ποντένσε

Ο Ποντένσε στο 63' άδειασε δύο αμυντικούς, αλλά νικήθηκε από τον Μπόργιαν που το πανηγύρισε σα να κατάκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ. Αυτή ήταν η 20η τελική του Ολυμπιακού στο ματς. Στο 70' και πάλι ο Πορτογάλος εξτρέμ έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ όταν με τον τερματοφύλακα κάτω, αστόχησε!

Κρύο αίμα ο Ελ Αραμπί και Ευρωπαίος και το 2020

Στο 87' ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι με ανόητο χέρι του Ζάντερ μέσα στην περιοχή και ο Ελ Αραμπί ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τον Ολυμπιακό στους «32» του Europa League. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ποντένσε νικήθηκε και πάλι από τον Μπόργιαν.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Τσιμίκας, Μεριά, Σεμέδο, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά (61' Γκερέρο), Ποντένσε, Μασούρας (70' Λοβέρα), Ελ Αραμπί (90' Μπενζιά).

Ερυθρός Αστέρας (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπόργιαν, Ντεγκενέκ, Ίβανιτς, Μάριν, Γκαρσία, Τομανέ (58' Λα Πάρα), Μιλούνοβιτς, Ν. Πέτροβιτς, Ρόντιτς (82' Ζάντερ), Γκόμπελιτς, Βουκάνοβιτς (65' Μποάκι).