ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Ο Ολυμπιακός στο άδειο «Γ. Καραϊσκάκης» συνέτριψε εύκολα τη Λάρισα με 4-1 πετυχαίνοντας όλα τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Πρωταγωνιστές ήταν οι Μασούρας - Σουντανί.

Ο Ολυμπιακός στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League 1 φιλοξένησε στο κεκλεισμένων των θυρών «Γ. Καραϊσκάκης» τη Λάρισα έχοντας πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα του, αλλά δεν δυσκολεύτηκε καθόλου απέναντι στους «βυσσινί» καθαρίζοντας τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο.

Τρία γκολ σε 8 λεπτά

Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε βασικούς τους Μπα, Γκασπάρ, Μπρούνο και Σουντανί με τους ερυθρόλευκους να παίζουν φοβερό ποδόσφαιρο στα πρώτα 45΄και σκόραραν τρεις φορές μέσα σε διάστημα 8 λεπτών.

Στο 9', ο Τσιμίκας έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μασούρας με προβολή την έστειλε στα δίχτυα του Κρίστινσον και δυο λεπτά αργότερα ο Σουντανί αφού πέρασε έναν αντίπαλο, πάσαρε στον Μασούρα, ο οποίος με εντυπωσιακό πλασέ σκόραρε για δεύτερη φορά. Στο 17', ο πασέρ έγινε σκόρερ, καθώς ο Σουντανί με ωραία προσπάθεια και πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι Πειραιώτες έχασαν πολλές ευκαιρίες φτάνοντας τις 11 τελικές στο πρώτο μισάωρο και στο 37' ο Ελ Αραμπί κέρδισε πέναλτι από τον Μόρα και ευστόχησε και τις δυο φορές που το εκτέλεσε (στην πρώτη μπήκε νωρίτερα στην περιοχή ο Μασούρας) γράφοντας το 4-0.

Τραγικό λάθος του Σα και 4-1

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός κατέβασε ταχύτητα και έχασε μια ευκαιρία στο 54΄ να κάνει το 5-0, αλλά ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά δεν νίκησε τον Κρίστινσον και δύο λεπτά αργότερα ο Ουάρντα πλάσαρε από μακριά και η μπάλα έφυγε μέσα απο τα χέρια του Σα για το 4-1 με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να κάνει τραγικό λάθος.

Ο ρυθμός έπεσε με τους Πειραιώτες να κάνουν συντήρηση δυνάμεων λόγω και του αγώνα στο Πανθεσσαλικό Στάδιο την Κυριακή με τον Βόλο ΝΠΣ για την 16η αγωνιστική της Super League 1. Στο 84', ένα φοβερό σουτ του Μπουχαλάκη έδιωξε με δυσκολία ο Κρίστινσον, αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν με 4-1.

Ετσι, ο Ολυμπιακός ανέβηκε έστω και προσωρινά μόνος πρώτος (αύριο παίζει Πανιώνιος - ΠΑΟΚ) και είναι για 25 παιχνίδια αήττητος.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας (81' Τοροσίδης), Μπα, Παπαδόπουλος, Γκασπάρ, Μασούρας, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Μπρούνο, Σουντανί (74' Μπενζιά), Ελ Αραμπί (64' Γκερέρο).

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Kρίστινσον, Μόρας (78' Φιλίποβιτς), Μιχαήλ, Ζίζιτς, Στάνκοβιτς, Μπέρτος, Ουάρντα, Κάτσε (59' Μπάλλας), Μιλοσάβλιεβιτς, Σεσέροβιτς, Νούνιτς (70' Πινακάς).

Europa League: Με Άρσεναλ στους 32 ο Ολυμπιακός

Ολυμπιακός: Ο Γκιγιέρμε εκτός αγωνιστικής δράσης για έναν μήνα