10:48 27 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε την ΑΕΚ στην κατάμεστη Τούμπα για την 18η αγωνιστική της Super League σε ένα... βαρετό ματς που κρίθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιεϊρίνια.

Ο ΠΑΟΚ προερχόταν από ήττα με 4-2 στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης απέναντι στον Άρη που του έσπασε το αήττητο έπειτα από 51 αγώνες και έχασε και την κορυφή στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» γνώριζε πως ο Ολυμπιακός είχε περάσει από τη Λαμία με το εμφατικό 4-0 και δεν κοίταζε άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης ώστε η διαφορά να μην ξεφύγει και άλλο.

Κουλούρια Θεσσαλονίκης στο πρώτο ημίχρονο

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες είχαν πολλές μονομαχίες και ελάχιστες φάσεις. Η ΑΕΚ έκανε το μοναδικό της σουτ στο πρώτο ημίχρονο στο 7ο λεπτό, όταν ο Κρίστιτσιτς δοκίμασε από καλή θέση, αλλά δεν καταφέρνει να βρει στόχο. Από εκεί και έπειτα, η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα δεν απείλησε την εστία του Ζίβκοβιτς με τον ΠΑΟΚ να χάνει φοβερή ευκαιρία στο 16΄, όταν ο Σφιντέρσκι σε τετ α τετ νικήθηκε από τον Μπάρκα.

Οι γηπεδούχοι, σε ένα πρώτο ημίχρονο που θύμιζε... σούπα, είχαν ένα μακρινό σουτ του Μπίσεσβαρ στο 32' που δεν απείλησε την εστία της ΑΕΚ και εφτά λεπτά αργότερα στο σουτ του Εσίι η μπάλα κόντραρε στον Χουλτ και έφυγε κόρνερ. Πάντως, αν έμπαινε γκολ θα ακυρωνόταν αφού στην αρχή της φάσης υπήρχε οφσάιντ.

Κέρδισε πέναλτι και έκανε το 1-0 ο Βιεϊρίνια

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ απείλησε ξανά πρώτη με ένα τελείως άστοχο σουτ του Μάνταλου και στο 56΄ ο Λημνιός με μια επέλαση από τα δεξιά βρήκε τον Σφιντέρσκι στην μικρή περιοχή του Μπάρκα, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ τον νίκησε και στην επαναφορά ο Βιερίνια προσπάθησε να επωφεληθεί και ο Σιμόες τον τράβηξε με τον Ισραηλινό διαιτητή να δείχνει σωστά το σημείο του πέναλτι. Στο 57΄, ο αρχηγός του ΠΑΟΚ εκτέλεσε εύστοχα και έγραψε το 1-0 για την ομάδα του.

Δοκάρι η ΑΕΚ

Στο 64', ο Μάσιμο Καρέρα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ολιβέιρα και άλλαξε τη διάταξη του σε 4-2-3-1 κάνοντας την πιο επιθετική. Οι γηπεδούχοι, πάντως.  συνέχισαν να πιέζουν με τον Βιεϊρίνια να αστοχεί στο 66' με απευθείας εκτέλεση φάουλ και τρία λεπτά αργότερα έβγαλε τον Μπίσεσβαρ απέναντι από τον Μπάρκα και έστειλε τη μπάλα... πλάγιο άουτ!

Στο 71', η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσε με τον Λιβάγια να βρίσκει μόνο του τον Μάνταλο και αυτός από το σημείο του πέναλτι και τελείως ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Στο 80΄, οι κιτρινόμαυροι είχαν και άλλη φοβερή ευκαιρία με τον Νέλσον Ολιβέιρα να μην μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ συνέχιζε μ να πιέζει για την ισοφάριση.

Με 9 παίκτες η Ένωση

Στο 88', ο ΠΑΟΚ έκανε την αντεπίθεση και ο Λημνιός βρέθηκε απέναντι από τον Μπάρκα, αλλά ο πορτιέρο της Ένωσης εξουδετέρωσε το σουτ του.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπακάκης έκανε το τσαφ και ο Άκπομ λίγο πριν βρεθεί σε τετ α τετ με τον Μπάρκα τον πέταξε κάτω ο Χουλτ και δέχθηκε την κόκκινη κάρτα. Λίγο αργότερα αποβλήθηκε και ο Λιβάγια με τον ΠΑΟΚ να μειώνει ξανά τη διαφορά απο τον Ολυμπιακό κερδίζοντας για πρώτη φορά ντέρμπι στο πρωτάθλημα.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς, Εσίτι, Λημνιός, Βιεϊρίνια (79' Πέλκας), Μπίσεσβαρ (87' Μαουρίσιο), Σφιντέρσκι (74' Άκπομ).

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Χουλτ, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Μπακάκης, Κρίστιτσιτς, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς (64' Ολιβέιρα), Μάνταλος, Λιβάγια, Βέρντε (83' Γιακουμάκης).