10:39 02 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Ο ΠΑΟΚ απλά σφράγισε την πρόκριση του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς μετά το 3-0 στην Κρήτη, νίκησε τον ΟΦΗ και στην Τούμπα με 4-1.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά είχε... πάρει την πρόκριση από το πρώτο ματς των δυο ομάδων για το Κύπελλο Ελλάδα, όταν πήγε στο Ηράκλειο της Κρήτης και επικράτησε με 3-0 του ΟΦΗ.

Στον επαναληπτικό της Τούμπας, ο ΠΑΟΚ ήταν και πάλι ανώτερος παρότι έπαιξε με πολλές αλλαγές και ξεχώρισαν ο Λάζαρος Λάμπρου και ο Δημήτρης Πέλκας παίρνοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 12΄ με ωραία ατομική ενέργεια του Λάμπρου. Ο νεαρός άσος του ΠΑΟΚ άδειασε δύο ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ από το πλάι, μπήκε στην περιοχή και με το αριστερό τελείωσε τη φάση στέλνοντας τη μπάλα στην εστία.

Εννιά λεπτά αργότερα, ο διαιτητής Βρέσκας έδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Άκπομ από τον Γιαννούλη και από τα 11 βήματα ο Δημήτρης Πέλκας εκτέλεσε σωστά γράφοντας το 2-0. Οι Κρητικοί δεν το έβαλαν κάτω και εφτά λεπτά αργότερα μείωσαν με τον Νίκο Κοροβέση να πιάνει ένα σουτ εκτός περιοχής το οποίο κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Πασχαλάκη. Ο Τσούμπα Άκπομ στο 41' λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ, αλλά αστόχησε σε τετ α τετ.

Δυο γκολ και ένα δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 55', ο Λάμπρου σημάδεψε το δοκάρι, αλλά η μπάλα κατέληξε στον Πέλκα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Στο 64', οι ασπρόμαυροι είχαν και δεύτερο δοκάρι με τον Πέλκα να σουτάρει, η μπάλα να κοντράρει στον Εσίτι και να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 77', ο Λάμπρου σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας τον νίκησε, όχι όμως και τον Σφιντέρσκι στο 80'. Ο Πολωνός δύο λεπτά μετά την είσοδο του παιχνίδι σημείωσε το 11ο του γκολ στη σεζόν γράφοντας το τελικό 4-1.

Κύπελλο Ελλάδας: «Περίπατος» του ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο – Βίντεο

Διαιτητές Super League 1: Ορίστηκε ξανά ο Ευαγγέλου μετά τις επιθέσεις στο σπίτι του