05:51 25 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Το γυναικείο ποδόσφαιρο αναπτύσσεται ραγδαίως στην Αργεντινή το ενδιαφέρον το κόσμου μεγαλώνει και συχνά δε λείπουν και τα παρατράγουδα της εξέδρας που συναντάμε και στους αγώνες αντρών. Όμως μια διαιτητής δεν θα το ανεχτεί και βγάζει κόκκινη κάρτα στην αγένεια των οπαδών.

Συγκεκριμένα, συνέβη κατά τη διάρκεια αγώνα μεταξύ των ομάδων UAI Urquiza και Racing de Avellaneda, για την 1η εθνική του πρωταθλήματος γυναικών στην Αργεντινή.

Η διαιτητής διέκοψε τον αγώνα γυναικείου ποδοσφαίρου και απέβαλε οπαδό

Ήταν το 5ο λεπτό του β’ ημιχρόνου και οι γηπεδούχος ομάδα κέρδιζε 2-0, όταν η διαιτητής, Ρομπέρτα Ετσεβαρία, διέκοψε το ματς.

Χωρίς δισταγμό διέταξε έναν άντρα οπαδό να φύγει από τις εξέδρες και ενημέρωσε τους αστυνομικού να εξασφαλίσουν την αποχώρησή του.

Το τσαγανό της διαιτητή πανηγυρίστηκε από τους φιλάθλους και τους χρήστες του Διαδικτύου, που είδαν με καλό μάτι ότι δεν υπάρχει ανοχή σε αυτού του είδους την επιθετικότητα που είναι, δυστυχώς, παράδοση στο αντρικό ποδόσφαιρο.

Αργότερα έγινε γνωστό ότι ο άντρας που αποβλήθηκε δεν είναι απλός οπαδός, αλλά ο πατέρας της Μιλάγκρος Μενέντεζ, επιθετικού της Racing και της εθνικής ομάδας της Αργεντινής.