18:21 06 ΑΥΓΟΥΣΤΟY 2020
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Στην κατάκτηση του εφετινού FA Cup έφτασε, το Σάββατο (01/08), η Άρσεναλ η οποία επικράτησε της Τσέλσι με 2-1 χάρη σε δύο γκολ του Ομπαμεγιάνγκ.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έγινε ο πρώτος Έλληνας ποδοσφαιριστής που κατέκτησε το Κύπελλο Αγγλίας, το Σάββατο (01/08), αφού η Άρσεναλ επικράτησε της Τσέλσι με 2-1 στον τελικό που έγινε στο Γουέμπλεϊ. Έτσι, οι «κανονιέρηδες» εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν.

Η Τσέλσι ήταν αυτή που προηγήθηκε, μόλις στο 5ο λεπτό, ύστερα από ωραίο συνδυασμό των παικτών του Φρανκ Λάμπαρντ, ο Κρίστιαν Πούλισικ με ντρίμπλα και σουτ από κοντά. Ωστόσο, το απίθανο σουτ του Πεπέ που κατέληξε στη γωνία της εστίας του Καμπαγιέρο, ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 25'.

Εντούτοις, ο Ομπαμεγιάνγκ έφερε το ματς στα ίσια (1-1) στο 28ο λεπτό αφού ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο σκορ (1-2).

Κατά το δεύτερο μέρος, ο Ομπαμεγιάνγκ είχε την απάντηση που έψαχνε Άρσεναλ και έδωσε στους «κανονιέρηδες» το προβάδισμα (2-1), στο 64', όταν «άδειασε» τον Ζούμα, αλλάζοντας κατεύθυνση και με έξοχη λόμπα, «κρέμασε» τον Καμπαγιέρο.

Έτσι, η Άρσεναλ έφτασε στην κατάκτηση του εφετινού FA Cup.

Άρσεναλ (Μίκελ Αρτέτα): Μαρτίνες, Χόλντινγκ, Λουίζ (88' Σωκράτης), Τίρνεϊ, Μπεγιερίν, Τζάκα, Θεμπάγιος, Μέιτλαντ-Νάιλς, Λακαζέτ (82' Ενκέτια), Πεπέ, Ομπαμεγιάνγκ.

Τσέλσι (Φρανκ Λάμπαρντ): Καμπαγιέρο, Αλόνσο, Αθπιλικουέτα (35' Κρίστενσεν), Ρούντιγκερ (78' Χάντσον-Οντόι), Ζούμα, Τζέιμς, Κόβασιτς, Ζορζίνιο, Μάουντ (78' Μπάρκλεϊ), Πούλισικ (49' Πέδρο), Ζιρού (78' Έιμπραχαμ).