03:18 20 ΟΚΤΩΒΡΙΟY 2020
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Στην κατάκτηση του Ευρωπαϊκού Super Cup έφτασε την Πέμπτη (24/09), η Μπάγερν Μονάχου αφού επικράτησε, στη Βουδαπέστη, με 2-1 της Σεβίλλης.

Η Μπάγερν Μονάχου, μετά το Champions League, κατέκτησε την Πέμπτη (24/09) και το Ευρωπαϊκό Super Cup αφού επικράτησε, στη Βουδαπέστη, της Σεβίλλης με 2-1 στην παράταση. Μάλιστα, το ματς διεξήχθη με την παρουσία ορισμένων φιλάθλων στις εξέδρες εν μέσω της πανδημίας του κορονοϊού.

Το σκορ άνοιξε στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης η Σεβίλλη, που κατέκτησε το Europa League, με το γκολ τους Λούκας Οκάμπος από το σημείο του πέναλτι, αλλά στο 34' ο Λέον Γκορέτσκα έφερε το ματς στα ίσια (1-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Βαυαροί κυνήγησαν την ανατροπή και, μάλιστα, έφτασαν δύο φορές στο γκολ χωρίς, ωστόσο, να μετρήσει κανένα.

Ειδικότερα, στο 51ο λεπτό, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι βρήκε δίχτυα αλλά από θέση οφσάιντ, όπως αποδείχθηκε μέσω του συστήματος VAR. Ο ίδιος παίκτης, στο 63', έκανε επιθετικό φάουλ παρά το ότι ο Σανέ σκόραρε.

Η Μπάγερν Μονάχου βγήκε μπροστά, αλλά δεν μετουσίωσε σε γκολ καμία από τις ευκαιρίες που είχε και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 104ο λεπτό, ο Τσάβι Μαρτίνες αξιοποίησε το λάθος του Μπόνο και έτσι με κεφαλιά έκανε το 2-1 και «σφράγισε» τη νίκη για τους Βαυαρούς, αφού η Σεβίλλη δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Παβάρ, Ερνάντες (99’ Τσάβι Μαρτίνες), Ζίλε, Αλάμπα (112’ Μπόατενγκ), Κίμιχ, Γκορέτσκα (99’ Ντέιβις), Μίλερ, Γκνάμπρι, Σανέ (70’ Τολισό), Λεβαντόφσκι.

Σεβίλλη: Μπόνο, Νάβας, Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Εσκουδέρο, Φερνάντο, Χορδάν (94’ Βάσκες), Ράκιτιτς (56’ Τόρες), Οκάμπος, Σούσο (73’ Γκούντελι), Ντε Γιονγκ (56’ Ελ-Νεσίρι).