23:44 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2021
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 10

O Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο και πηγαίνει στην Τούμπα πρωτοπόρος και αήττητος.

Το δεύτερο εκτός έδρας «διπλό» για το 2021 έκανε ο Ολυμπιακός, που συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στο πρωτάθλημα της Super League αήττητος και με το πόδι στο γκάζι.

Τρία 24ωρα μετά την 4αρα στην Τρίπολη, ο νταμπλούχος νίκησε στο Αγρίνιο τον Παναιτωλικό με 2-1 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Ο Φορτούνης στο 4΄και ο Ελ Αραμπί στο 65΄τα «ερυθρόλευκα» γκολ. Ισοφάρισε προσωρινά στο 48’ με ωραίο τέρμα ο Ταχάρ.

Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε ροτέισον στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού, έχοντας στο μυαλό του και τον εξ αναβολής αγώνα της Τετάρτης (13/1) με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Έτσι, άφησε εκτός βασικής ενδεκάδας τους Σα, Ραφίνια, Χολέμπας, Σεμέδο και Βαλμπουενά, χρησιμοποιώντας τους Τζολάκη, Ντρέγκερ, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ και Μασούρα.

Πήρε νωρίς προβάδισμα

Μόλις στο 4’ από μακρινή πάσα του Σισέ, ο Ντρέγκερ έκανε εξαιρετικό κατέβασμα της μπάλας και τη γύρισε προς τον Φορτούνη, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να τη στείλει στα δίκτυα του Κνετ με αριστερό πλασέ στην κίνηση.

Στο 22’ σουτ του Καμαρά έφυγε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του γκολκίπερ του Παναιτωλικού, ενώ στο 35’ ο Μασούρας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 0-2, όταν υποδέχθηκε ωραία τη μπάλα από σέντρα του Ντρέγκερ, αλλά νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Κνετ.

Μπήκε «φουριόζος» στο β΄ο Παναιτωλικός

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε από τα πρώτα λεπτά, με τον Παναιτωλικό να μπαίνει δυνατά και να ισοφαρίζει στην πρώτη κιόλας «επίσκεψή» του στα καρέ του Ολυμπιακού, με πολύ όμορφο γυριστό σουτ του Ταχάρ στο 48’, μετά σέντρα του Αριγίμπι.

Απίστευτη ασίστ του Βαλμπουενά

Στο 61’ ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Εμβιλά, ο οποίος πλάσαρε ελάχιστα άουτ από τα τρία μέτρα, μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά και πρώτη κεφαλιά απ’ τον Ελ Αραμπί.

Στο 65’ όμως οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εκ νέου το προβάδισμα.

Ο Βρουσάι ξεπέρασε πολύ ωραία τον Μεντίνα, έδωσε στον Βαλμπουενά, ο οποίος παρότι έχασε την ισορροπία του, κατάφερε να βγάλει απίστευτη ασίστ στον Ελ Αραμπί, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει το 14ο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα.

Στο τελευταίο 20λεπτο η ομάδα του Μαρτίνς έκανε διαχείριση του αγώνα, φτάνοντας στη 13η νίκη της στο πρωτάθλημα σε 15 αγώνες.

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κνετ, Μεντίνα (84’ Ντάλσιο), Μαλής, Κωνσταντόπουλος, Βάντερσον (70’ Περέιρα), Αρσούρα, Ταχάρ (85’ Τσιγγάρας), Αριγίμπι (70’ Μανθάτης), Ντίας, Μάζουρεκ, Αζάντι (61’ Βέργος).

Ολυμπιακός (Μαρτίνος): Τζολάκης, Ντρέγκερ (85’ Ανδρούτσος), Σισέ, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά, Εμβιλά, Μπρούμα (46’ Ραντζέλοβιτς), Φορτούνης (46’ Βαλμπουενά), Μασούρας (59’ Βρουσάι), Ελ Αραμπί (93΄Χασάν).