19:30 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2021
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 10

Με ρεκόρ συνόδευσε τα δύο τέρματα που πέτυχε, το Σάββατο (09/01), ο Λιονέλ Μέσι στην -εκτός έδρας- νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Γρανάδα με 0-4, καθώς έφτασε τα 15 διαδοχικά χρόνια με διψήφιο αριθμό γκολ στο ισπανικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου.

Ο Λιονέλ Μέσι σκόραρε, το Σάββατο (09/01), δύο φορές κόντρα στη Γρανάδα στην -εκτός έδρας- νίκη της Μπαρτσελόνα με 0-4 για τη La Liga και έτσι έφτασε τα 11 γκολ σε αυτό το πρωτάθλημα, που είναι το 15ο σερί στο οποίο πετυχαίνει διψήφιο αριθμό γκολ.

Μάλιστα, εξειδικευμένοι στα ποδοσφαιρικά στατιστικά χαρακτήρισαν το ρεκόρ του Μέσι, δηλαδή τα 15 χρόνια σερί με διψήφιο αριθμό γκολ στη La Liga, ως «εξωγήινο».

Το 0-1 έγινε από τον Αντουάν Γκριεζμάν, στο 12ο λεπτό, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων. Στο 35', ο Μέσι διαμόρφωσε το 0-2 με σουτ από το ημικύκλιο και, οκτώ λεπτά αργότερα, «έγραψε» το 0-3 με εκτέλεση φάουλ. Ο Γκριεζμάν, στο 63', έκανε το 0-4 με ωραίο συρτό σουτ.

Ύστερα από αυτή τη νίκη, η Μπαρτσελόνα βρίσκεται στην τρίτη θέση της La Liga με 34 βαθμούς, τέσσερις πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης και τρεις από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

ΓΡΑΝΑΔΑ (Ντιέγο Μαρτίνεθ): Ρουί Σίλβα, Σάντσεθ, Φουλικέ, Ντουάρτε, Νέβα (46’ Βαγιέχο), Μοντόρο (46’ Μίγια), Ετέκι, Ματσίς (65' Κένεντι), Ερέρα (66’ Σόλο), Πουέρτας, Σολδάδο (46’ Σουάρες).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Ουμτιτί, Μινγκέθα, Ντεστ (81’ Φίρπο), Ζόρντι Αλμπα, Μπουσκέτς, Πέδρι (73’ Πουτς), Ντε Γιονγκ (65’ Πιάνιτς), Ντεμπελέ (73’ Τρινκάο), Μέσι (65’ Μπρέθγουεϊτ), Γκριεζμάν.