Να' χα χίλια μάτια να βλέπω αυτή τη Ρωσία (5-0)!

© Sputnik / Anton Denisov
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2018: ΕΙΔΗΣΕΙΣ
0 30

Η διοργανώτρια του 21ου Παγκοσμίου Κυπέλλου διέλυσε με 5-0 τη Σαουδική Αραβία στο κατάμεστο «Λουζνίκι» της Μόσχας, σε μια ιδανική πρεμιέρα για την ομάδα του Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ.

Πιο ονειρεμένη πρεμιέρα δεν θα μπορούσε να φανταστεί η Ρωσία, στο… δικό της Παγκόσμιο Κύπελλο. Στο τουρνουά που διοργανώνει και θέλει να (απο)δείξει σε όλο τον κόσμο ότι, εκτός από οργανωτικά, μπορεί να τα καταφέρει και αγωνιστικά.

Το 5-0 επί της Σαουδικής Αραβίας στο κατάμεστο «Λουζνίκι» της Μόσχας ήταν… εκκωφαντικό. Όχι μόνο για τους Ρώσους, που είχαν προβληματιστεί βλέποντας την ομάδα τους να μη «σταυρώνει» νίκη στα τελευταία (επτά τον αριθμό) ματς προετοιμασίας, αλλά για τον κόσμο ολάκερο. Η Ρωσία έχει πολλά, πάρα πολλά χρόνια να διακριθεί σε μεγάλη διοργάνωση. Τελευταία επιτυχία ήταν η παρουσία στα προημιτελικά του Euro 2008, σαν μια εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανένα. Ωστόσο, με τέτοια εμφάνιση όμως η σημερινή, έχει κάθε δικαίωμα να φωνάζει «παρούσα»!

Δεν ήταν όμως όλα ρόδινα καθώς ο Άλαν Τζαγκόεφ αποχώρησε τραυματίας στα μισά του πρώτου ημιχρόνου της πρεμιέρας. Ο μεσοεπιθετικός της ΤΣΣΚΑ Μόσχας υπέστη θλάση στους προσαγωγούς, κάτι που σημαίνει ότι θα χάσει όλη την πρώτη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Το σκορ άνοιξε, σημειώνοντας παράλληλα και το πρώτο γκολ του φετινού Μουντιάλ, ο Γιούρι Γκαζίνσκι με κεφαλιά στο 12ο λεπτό και στο 24' ο Ντένις Τσερίσεφ της Βιγιαρεάλ έλαβε τη θέση του άτυχου Τζαγκόεφ. Ο Τσερίσεφ με πλασέ, κι αφού πρώτα «άδειασε» με προσποίηση τους αμυντικούς της Σαουδικής Αραβίας, στο 43' σημείωσε το δεύτερο γκολ και έκτοτε το ματς ήταν… απόλυτη ρωσική υπόθεση. Ο Αρτέμ Τζιούμπα στο 71', μετά από σέντρα του Αλεξάντρ Γκολόβιν, σημείωσε το τρίτο τέρμα και στις καθυστερήσεις ο Τσερίσεφ με εξαιρετικό πλασέ και ο Γκολόβιν με φάουλ έκλεισε με πανηγυρικό τρόπο το σκορ.

Ρωσία: Ακινφέεφ, Μάριο Φερνάντες, Κουτέποφ, Ιγκνασέβιτς, Ζιρκόφ, Ζομπνίν, Γκαζίνσκι, Γκολόβιν, Σαμέντοφ (64' Κουζιάεφ), Τζαγκόεφ (24' Τσερίσεφ), Σμολόφ (70' Τζιούμπα).

Σαουδική Αραβία: Αλ Μαγιούφ, Αλ Μπρεΐκ, Οσ. Χαουσαουί, Ομ. Χαουσαουί, Αλ Σαρανί, Οταΐφ (64' Φαχάντ), Αλ Νταουσαρί, Αλ Φαράζ, Αλ Τζασάμ, Αλ Σερί (73' Χατάν), Αλ Σαλάουι (84' Ασίρι).