VAR, Γαλλία... τεχνολογία και 2-1

© Sputnik / Vladimir Pesnya
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2018: ΕΙΔΗΣΕΙΣ
0 0 0

Με άγχος και κακή απόδοση, η Γαλλία υπερίσχυσε με 2-1 της μαχητικής Αυστραλίας σε ματς που σημειώθηκαν δις γκολ με πέναλτι αλλά και χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά το video assistant referee.

Κάθε πρεμιέρα και δύσκολη, όπως κάθε αρχή και δύσκολη. Η Γαλλία διέψευσε όσους περίμεναν μια άνετη, ή έστω χωρίς πολύ κόπο, νίκη της επί της Αυστραλίας με το 2-1 στο Καζάν να σκορπίζει περισσότερο προβληματισμό ενόψει της συνέχειας των «μπλε» στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας, παρά αισιοδοξία. Κακές επιλογές, ελάχιστα απειλητική, γενικώς έλειπε ο… αέρας της ανωτερότητας από την ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν, η οποία έφτασε στην επικράτηση χάρη σε ένα μάλλον τυχερό γκολ του Πολ Πογκμπά.

Στο εν λόγω ματς «γράφτηκαν» και κάμποσα ρεκόρ. Ο Κιλιάν Εμπαπέ, ξεκινώντας βασικός, έγινε ο νεαρότερος Γάλλος που αγωνίζεται σε Μουντιάλ (19 ετών και 178 ημερών σήμερα) μετά τον Μπρούνο Μπελόν το 1982 (20 ετών και 118 ημερών) ενώ για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης, χρησιμοποιήθηκε το VAR, ήτοι το βίντεο για να λάβει την απόφασή του ο διαιτητής (ο πρώτος που το χρησιμοποίησε ήταν ο Ουρουγουανός Ανδρές Κούνια).

Η χρήση του video assistant referee ήταν για να αντιληφθεί αν υπήρχε ή όχι πέναλτι, και αποδείχθηκε πως ναι, με τον Αντουάν Γκριεζμάν να ανοίγει το σκορ.

​Έως τότε, το ματς ήταν μάλλον… για ύπνο. Οι «μπλε» είχαν μια φλύαρη υπεροχή, οι Αυστραλοί του Μπερτ φαν Μααρβάικ είχαν κλείσει τους χώρους και το α' ημίχρονο έκλεισε χωρίς κάποια μεγάλη φάση. Οι Μίλιγκαν και Σέινσμπερι στο κέντρο της άμυνας είχαν σωστές τοποθετήσεις και οι χώροι έκλειναν γρήγορα ώστε να εξαλειφθούν οι καλές στιγμές της Γαλλίας μπροστά από τα καρέ των «καγκουρό».

Η ισοφάριση, και ιδού και νέο μουντιαλικό ρεκόρ, ήρθε για την Αυστραλία επίσης με πέναλτι, από γκάφα του Σαμουέλ Ουμτιτί καθώς πρακτικά έδωσε… σφαλιάρα στην μπάλα, λες και έπαιζε βόλεϊ, δίνοντας στα «καγκουρό» τη δυνατότητα να ισοφαρίσουν, κάτι που έπραξε ο αρχηγός των «socceroos» Μάιλ Τζέντινακ.

Ο Γκριεζμάν είχε ανοίξει το σκορ με πέναλτι στο 58ο λεπτό, για να έρθει τέσσερα λεπτά ο Τζέντινακ να ισοφαρίσει επίσης με πέναλτι, με δύο γκολ από την άσπρη βούλα μέσα σε 4 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα (επίδοση-ρεκόρ).

​Εντέλει η γαλλική νίκη ήρθε… με περιπέτεια. Όχι τούτη τη φορά με VAR αλλά με καραμπόλα και τυχερό γκολ. Ο Πολ Πογκμπά στο 81' έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από ωραία συνεργασία στην οποία πρωταγωνίστησε ο Ολιβέ Ζιρού και αφού η προσπάθειά του κόντραρε στον Αζί Μπεχίτς, η μπάλα πέρασε την γραμμή του τέρματος και κατόπιν το γκολ κατακυρώθηκε, χωρίς μάλιστα χρήση της goal line technology.

​Νωρίτερα ο Ντεσάν, βλέποντας πως η Γαλλία χρειάζεται ένα βαρύ φορ στην αντίπαλη περιοχή, είχε ρίξει στον αγώνα τον Ζιρού στη θέση του Γκριεζμάν αλλά και τον Ναμπίλ Φεκίρ αντί του Ουσμάν Ντεμπελέ.

Γαλλία: Γιορίς, Παβάρντ, Βαράν, Ουμτιτί, Πογκμπά, Γκριεζμάν (70' Ζιρού), Εμπαπέ, Ντεμπελέ (70' Φεκίρ), Τολισό (78' Ματουιντί), Καντέ, Ερναντές.

Αυστραλία: Ράιαν, Μίλιγκαν, Μπεχίτς, Ρισντόν, Σένσμπερι, Μόι, Τζέντινακ, Ρόγκιτς (72' Ιρβάιν), Λέκι, Κρούζε (84' Αρζάνι), Ναμπούτ (64' Γιούριτς).