ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2018: ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Νίκος Μποζιονέλος
0 0 0

Τα ρεκόρ και οι μεγάλες επιδόσεις της 3ης ημέρας του 21ου Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται στα γήπεδα της Ρωσίας. Ποια επίδοση αφορά σε δύο πρώην «ερυθρόλευκους»;

Ο Κιλιάν Εμπαπέ, ξεκινώντας βασικός για τη Γαλλία στη νίκη με 2-1 επί της Αυστραλίας, έγινε ο νεαρότερος Γάλλος που αγωνίζεται σε Μουντιάλ (19 ετών και 178 ημερών σήμερα) μετά τον Μπρούνο Mπελόν το 1982 (20 ετών και 118 ημερών).

Βέβαια ο νεότερος παίκτης ever που έχει παίξει σε Μουντιάλ είναι ο Βορειοϊρλανδός Νόρμαν Γουάιτσαϊντ το 1982 σε ηλικία 17 ετών και 41 ημερών.

Από το 2002 είχαν να κερδίσουν πέναλτι και οι δυο ομάδες στο ίδιο ματς, όπως έγινε σήμερα στο Γαλλία — Αυστραλία, και συγκεκριμένα στο Ουρουγουάη — Σενεγάλη 3-3. Και επειδή σφυρίχτηκαν μέσα σε 4 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα, χρόνος που είναι ο μικρότερος ιστορικά σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, όσον αφορά σε πέναλτι υπέρ και των δύο ομάδων.

— Η Αργεντινή έμεινε στο 1-1 με την Ισλανδία και ο Χαβιέ Μασεράνο που έφτασε τις 144 εμφανίσεις και άφησε στη δεύτερη θέση τον Χαβιέ Ζανέτι με 143. Το ντεμπούτο του πραγματοποιήθηκε το 2003.

— Το εν λόγω ματς Αργεντινών και Ισλανδών ήταν το «γηραιότερο» στην ιστορία με μέσο όρο ηλικίας όλων των ποδοσφαιριστών τα 30 έτη και 213 ημέρες. Ξεπέρασε το Γερμανία — Βέλγιο από το 1994 (30 χρόνια και 96 ημέρων).

— Η Αργεντινή είχε να… μη νικήσει σε πρεμιέρα Μουντιάλ από το 1990 και την ήττα από το Καμερούν, φτάνοντας όμως στον τελικό. Και για πρώτη φορά στη μουντιαλική της ιστορία (!) έφερε ισοπαλία.

— Ειρήσθω εν παρόδω, μόνο η Αγγλία το 1966 και η Ιταλία το 1982 κατέκτησαν το Παγκόσμιο Κύπελλο ξεκινώντας με ισοπαλία…

— Όσο για τον Λιονέλ Μέσι; Είχε 11 ευκαιρίες στο ματς και δεν σκόραρε (έχασε και πέναλτι). Ο τελευταίος με 10+ προσπάθειες που δεν έβαλε γκολ ήταν ο Ιταλός Τζίτζι Ρίβα το 1974 ενάντια στην Αϊτή!

— Ο δε Άλφρεντ Φινμπόγκασον σκόραρε στα 22 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα για την «πρωτάρα» σε Μουντιάλ, Ισλανδία. Ήταν το δεύτερο πιο γρήγορο για «νεοφώτιστη» στον θεσμό, πρώτο αυτό του Νιγηριανού Ρασίντ Γεκινί (επίσης πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, όπως και ο «Φίνμπο»!) το 1994 ενάντια στη Βουλγαρία, στο 21ο λεπτό.

— Στο Περού — Δανία 0-1 ο Κρίστιαν Κουέβα αστόχησε (πολύ όμως…) σε πέναλτι. Είχε να καταλήξει πέναλτι άουτ σε Μουντιάλ από το 2010 και τον Ισπανό Νταβίδ Βίγια σε ματς με την Ονδούρα.

— Ο Κάσπερ Σμάιχελ έκανε 6 αποκρούσεις ενάντια στο Περού. Ο προηγούμενος Δανός τερματοφύλακας που έκανε ανάλογη εμφάνιση σε τελική φάση Μουντιάλ ήταν ο… πατέρας του, Πέτερ, που το 1998 είχε κάνει 9 αποκρούσεις στο ματς με τη Γαλλία!

— Ο Λούκα Μόντριτς είναι ο δεύτερος παίκτης της Κροατίας που σκοράρει με πέναλτι σε αγώνα Μουντιάλ (στο 2-0 επί της Νιγηρίας), μετά τον Νταβόρ Σούκερ το 1998 κόντρα στη Ρουμανία: αμφότεροι ως παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης.