© Sputnik / Vitaliy Belousov
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2018: ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Παγκόσμιο Κύπελλο 2018 (50)
0 0 0

Η Πορτογαλία έκανε την πρώτη της νίκη στον όμιλο, επικρατώντας με το... ελάχιστο, 1-0 του Μαρόκου, και με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να ξεπερνά την επίδοση του Φέρεντς Πούσκας.

Δεν υπάρχει άλλος σαν κι αυτόν. Είναι περιττό να συγκρίνεται ο Λιονέλ Μέσι με τον Κριστιάνο Ρονάλντο ή τούμπαλιν. Ο καθείς, ξεχωριστός. Τη διαφορά όμως κάνει η παρουσία και η προσφορά τους με τις εθνικές ομάδες, με τον CR7 να κάνει παπάδες (sic) στη Ρωσία και να έχει σημειώσει, πια, και τα 4 γκολ της Πορτογαλίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2018.

Το χατ-τρικ με την Ισπανία ήρθε με πέναλτι, με σουτ και με φάουλ. Τι έλειπε; Να βάλει γκολ με κεφαλιά. Και το έκανε μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα με το Μαρόκο στο «Λουζνίκι» της Μόσχας, στο μοναδικό γκολ της νικηφόρας, για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος, αναμέτρησης.

Ο Πορτογάλος σταρ της Ρεάλ σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Ζοάο Μουτίνιο, σε ένα ιστορικό τέρμα. Κι αυτό διότι έφτασε τα 85 γκολ με την πορτογαλική εθνική ομάδα, κάτι που ουδείς άλλος πλην ενός Ιρανού έχει πετύχει στην ποδοσφαιρική ιστορία ενώ ξεπέρασε την επίδοση που «κρατούσε» από το μακρινό 1956 ο Φέρεντς Πούσκας. Ο «καλπάζων συνταγματάρχης» σταμάτησε στα 84 γκολ (σε 85 συμμετοχές!), ο Ρονάλντο έχει φτάσει πια τα 85 (σε 151 ματς) ενώ ο Ιρανός Αλί Νταεΐ έχει 109 γκολ σε 149 ματς.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Στοιχειωμένα ρεκόρ και μοναδικές επιδόσεις του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Έκτοτε η Πορτογαλία πίεσε, έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο στο α' ημίχρονο κι από συγκυρία δεν έφτασε και σε δεύτερο τέρμα, με μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία αυτή του Γκουέδες από ασίστ του Ρονάλντο. Στο β' ημίχρονο το Μαρόκο ανέβασε την απόδοση του και μάλιστα θα μπορούσε να έχει ισοφαρίσει στο 55' όταν, ύστερα από γέμισμα, ο Μπελχαντά έπιασε την κεφαλιά, υποχρεώνοντας τον Πατρίσιο σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Έκτοτε η Πορτογαλία έκανε το… κλασικό της παιχνίδι επί ημερών Φερνάντο Σάντος: έδωσε χώρο στους Αφρικανούς και κράτησε τη νίκη αλλά έπαιξε με τη φωτιά. Κι αυτό διότι και στο 90' αλλά και στο 94' αρχικά ο Ζιγιέχ και εν συνεχεία ο Μπενατιά δεν κατάφεραν να βρουν στόχο από πολύ πλεονεκτική θέση.

Πορτογαλία: Ρούι Πατρίτσιο, Πέπε, Γκερέιρο, Φοντέ, Σέντρικ, Μουτίνιο (89' Άντριεν), Ζοάο Μάριο (69' Μπρούνο Φερνάντες), Σίλβα (59' Μαρτίνς), Βίλιαμ, Ρονάλντο, Γκουέδες.

Μαρόκο: Ελ Καζουί, Χακίμι, Ντα Κόστα, Μπενατιά, Ντιράρ, Ζιγιάχ, Ελ Αχμαντί (86' Φαϊρ), Μπελχαντά (76' Καρσελά), Μουσουφά, Αμραμπάτ, Μπουταϊμπ (69' Κααμπί).