Από μηχανής, αγχωμένος και Βραζιλιάνος, Θεός...

© Sputnik / Alexander Kryazhev
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2018: ΕΙΔΗΣΕΙΣ
0 10

Με τα χίλια ζόρια και δύο γκολ στις καθυστερήσεις η Βραζιλία... έσπασε το μπλόκο της Κόστα Ρίκα και σημείωσε την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας (2-0).

Από τη μια λες, απογοητευόμαστε με όσα βλέπουμε στη Ρωσία. Η Αργεντινή τραγική, η Γαλλία μέτρια, η Γερμανία ένα μάτσο χάλι, η Βραζιλία… άνοστη. Από την άλλη όμως, είναι το Παγκόσμιο Κύπελλο των εκπλήξεων. Αδιαμφισβήτητα. Και η Βραζιλία τη γλίτωσε στο… τσακ τη (μία ακόμη) «γκέλα» με την Κόστα Ρίκα, επικρατώντας 2-0 με ισάριθμα γκολ στις καθυστερήσεις. Ωστόσο ούτε τα γκολ του Φελίπε Κοουτίνιο και του Νεϊμάρ, ούτε το ακυρωθέν πέναλτι ελέω VAR (!) ήταν η στιγμή του αγώνα, παρά η εικόνα του Νεϊμάρ να ξεσπάει σε δάκρυα μετά τη λήξη. Δείγμα του τρομερού άγχους που έχει, και έχουν…

ΔΕΙΤΕ: Οι βαθμολογίες των ομίλων και το πανόραμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018

Ο Τίτε εκ νέου δεν έκανε αλλαγές στην ενδεκάδα, τόσο ο Βίλιαν όσο και ο Ζέσους ήταν στην ενδεκάδα αν και ορισμένα ρεπορτάζ τον ήθελαν να τους αντικαθιστά με τους Ντόουγκλας Κόστα και Ρομπέρτο Φιρμίνο, εντέλει τους έβαλε στο β' ημίχρονο, με τη «σελεσάο» να δυσκολεύεται πάρα πολύ στην ανάπτυξη από το 5-4-1 των «τίκος». Υπεροχή είχε, αλλά δεν απειλούσε, κάτι που φαίνεται κι από τη στατιστική: 10-1 κόρνερ, 67% κατοχή μπάλας, 752 πάσες έναντι 284 (!) αλλά μόνο 9 καταγεγραμμένες φάσεις για γκολ.

Βραζιλία - Κόστα Ρίκα 2-0, Νεϊμάρ, Παγκόσμιο Κύπελλο 2018, Ρωσία

Μάλιστα με κατοχή 64% στο πρώτο ημίχρονο, η Βραζιλία δεν κατάφερε να δημιουργήσει ούτε μία «καθαρή» ευκαιρία αφού ένα σουτ του Μαρσέλο κι ένα του Κουτίνιο δεν ιδιαίτερα τον Κέιλορ Νάβας ενώ η Κόστα Ρίκα θα μπορούσε να σκοράρει στο 13' αλλά ο Μπόρχες ήταν άστοχος. Ο Τίτε απέσυρε στην ανάπαυλα τον Βίλιαν, περνώντας στη θέση του τον Ντόουγκλας Κόστα, και οι Βραζιλιάνοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά: οι Κοουτίνιο στο 48', Ζέσους στο 50', Νεϊμάρ στο 56' και στο 72' απείλησαν και ο αγχωμένος Τίτε ρίσκαρε με δεύτερο σέντερ φορ (Φιρμίνο αντί του Παουλίνιο).

Ο Νεϊμάρ στο 79' έκανε προσποίηση εντός περιοχής, ο Γκονζάλες φάνηκε να τον τραβάει, ο Βραζιλιάνος έπεσε στο χορτάρι και ο Ολλανδός διαιτητής Μπιορν Κάιπερς κατελόγισε πέναλτι ωστόσο, ύστερα από τις διαμαρτυρίες των Κοσταρικανών, ο συμβουλεύτηκε τον VAR βίντεο και ανακάλεσε την απόφασή του. Είναι η πρώτη φορά στο Μουντιάλ που το VAR χρησίμευσε προς την… αντίθετη κατεύθυνση!

​Η… ακύρωση του πέναλτι επέφερε περισσότερο εκνευρισμό στη Βραζιλία, ενδεικτικά ότι Νεϊμάρ και Κοουτίνιο πήραν κάρτες για διαμαρτυρία. Υπήρχε όμως από μηχανής Θεός και… λυτρωτής, ο Κοουτίνιο, στο 91'ο λεπτό. Ο Φιρμίνο πήρε μία κεφαλιά-πάσα προς τον Ζέσους, αυτός δεν έκανε καλό κοντρόλ αλλά «έστρωσε» την μπάλα στον επερχόμενο άσο της Μπαρτσελόνα, ο οποίος με κοντινή προβολή νίκησε τον Νάβας και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στη Βραζιλία, η οποία στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Νεϊμάρ, που αξιοποιίησε την ασίστ του Ντόουγκλας Κόστα, έκλεισε το σκορ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Όλες οι ειδήσεις για το Μουντιάλ 2018

Δείτε τα γκολ του αγώνα

​Βραζιλία: Άλισον, Τιάγκο Σίλβα, Μιράντα, Μαρσέλο, Φάγκνερ, Κασεμίρο, Βίλιαν (46' Ντόουγκλας Κόστα), Παουλίνιο (68' Φιρμίνο), Κοουτίνιο, Νεϊμάρ, Γκάμπριελ Ζέσους (92' Φερναντίνιο)

Κόστα Ρίκα: Κέιλορ Νάβας, Ακόστα, Γκονσάλες, Μπόρχες, Ντουάρτε, Οβιέδο, Μπράιαν Ρουίς, Βενέγας, Γκαμπόα (75' Κάλβο), Γκουσμάν (83' Τεχέδα), Ουρένια (54' Μπολάνιος).