Σαουδική Αραβία - Αίγυπτος 2-1, Παγκόσμιο Κύπελλο 2018, Ρωσία

H 24χρονη αναμονή, τα πέναλτι και ο Σαμπανάζοβιτς

© Sputnik / Alexey Filippov
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2018: ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Νίκος Μποζιονέλος
0 0 0

Τα ρεκόρ και τα στατιστικά της 12ης ημέρας του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας. Ο γερόλυκος Ελ Χανταρί, οι γρηγορότερες αποβολές με δύο κίτρινες, η νίκη της Σαουδικής Αραβίας, η επίδοση του Σουάρες και σε τι ποσοστό σφυρίζονται πέναλτι φέτος.

Μουντιάλ 2018, ημέρα 12η. Τα αποτελέσματα:

Ουρουγουάη — Ρωσία 3-0

Σαουδική Αραβία — Αίγυπτος 2-1

Ισπανία — Μαρόκο 2-2

Ιράν — Πορτογαλία 1-1

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Τα πρώτα ζευγάρια των νοκ άουτ του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018

Προκρίθηκαν: Ρωσία, Ουρουγουάη, Ισπανία, Πορτογαλία, Γαλλία, Κροατία, Αγγλία, Βέλγιο

Αποκλείστηκαν: Αίγυπτος, Σαουδική Αραβία, Μαρόκο, Ιράν, Περού, Κόστα Ρίκα, Παναμάς, Τυνησία, Πολωνία.

ΔΕΙΤΕ: Οι βαθμολογίες των ομίλων και το πανόραμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018

Οι πρώτοι σκόρερ

5 γκολ: Κέιν (Αγγλία)

4 γκολ: Λουκάκου (Βέλγιο) και Ρονάλντο (Πορτογαλία)

3 γκολ: Τσερίσεφ (Ρωσία) και Ντιέγο Κόστα (Ισπανία)

2 γκολ: Σουάρες (Ουρουγουάη), Τζέντινακ (Αυστραλία), Μόντριτς (Κροατία), Τζιούμπα (Ρωσία), Αζάρ (Βέλγιο), Στόουνς (Αγγλία), Κοουτίνιο (Βραζιλία), Μούσα (Νιγηρία), Σαλάχ (Αίγυπτος).

— Το Μουντιάλ της Ρωσίας ήδη γράφει ιστορία με 36 συνεχόμενα ματς που μπαίνουν γκολ (!), το 0-0 εξακολουθεί να απουσιάζει. Το άτυπο ρεκόρ κρατούσε το Μουντιάλ της Ελβετίας το 1954 όπου είχαν μπει γκολ σε όλα τα ματς, αλλά είχαν διεξαχθεί 26 (ενώ πλέον έχουμε 64).

— Επίσης, έχουν καταλογιστεί 19 πέναλτι σε 36 παιχνίδια, ήτοι 52,7%, το προηγούμενο μεγαλύτερο ποσοστό ήταν το 1966 στην Αγγλία με… 29%!

— Επίσης, έχουν ήδη μπει 13 γκολ στις καθυστερήσεις των αγώνων, αριθμός που ξεπέρασε τα 12 του Μουντιάλ του 2014…

— Η Ισπανία είχε από το 2006 να τερματίσει αήττητη στη φάση των ομίλων: το 2010, που πήρε το τρόπαιο, είχε χάσει από την Ελβετία και το 2014 δεν είχε προκριθεί καν στα νοκ άουτ.

— Ιστορία «έγραψε» η Ουρουγουάη, κάνοντας 3/3 νίκες και κρατώντας το μηδέν στην άμυνα σε όμιλο με Αίγυπτο, Σαουδική Αραβία και Ρωσία (5-0). Βέβαια δεν ήταν η πρώτη φορά που συμβαίνει σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου: στο παρελθόν το είχαν πράξει η Ολλανδία το 1974, η Βραζιλία το 1986, η διοργανώτρια Ιταλία το 1990 και η Αργεντινή το 1998.

- Ο τερματοφύλακας της Ουρουγουάης, Φερνάντο Μουσλέρα, πραγματοποίησε την 100η διεθνή συμμετοχή του ενώ έκανε και νέο ρεκόρ συμμετοχών για τη χώρα του σε αγώνες Παγκοσμίου Κυπέλλου, αφού έφθασε τις 14.

— Ο Λουίς Σουάρες έφτασε τα 7 γκολ για τη «σελέστε» σε Μουντιάλ και… κυνηγά τον πρώτο της λίστας, Ντιέγο Φορλάν, που έχει 8.

— Η αποβολή του Σμολίνκοφ στο 36ο λεπτό ήταν η τέταρτη πιο γρήγορη με δύο κίτρινες στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου! Προηγούνται ο Παραγουανός Κάρλος Παρέδες το 2002 στο 3-1 επί της Σλοβενίας (στο 26ο λεπτό), ο άλλοτε παίκτης της ΑΕΚ, Ρέφικ Σαμπανάζοβιτς, το 1990 στον προημιτελικό της Γιουγκοσλαβίας με την Αργεντινή (στο 31ο λεπτό) και ο Σουηδός Tέντι Λούσιτς στους «16» του Μουντιάλ του 2006 με τη Γερμανία (στο 35ο λεπτό).

— ​Το αυτογκόλ του Ντένις Τσερίσεφ ήταν το 47ο στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων, μέχρι στιγμής στα γήπεδα της Ρωσίας έχουν σημειωθεί 6 αυτογκόλ, που αποτελούν και τα περισσότερα στην ιστορία της διοργάνωσης, μετά το Μουντιάλ του 1998 στη Γαλλία, όταν σε όλη τη διάρκεια είχαν σημειωθεί ισάριθμα.

— Άλλες πέντε φορές διοργανώτρια Μουντιάλ έχει ηττηθεί με τρία γκολ διαφορά.

— Η Πορτογαλία δεν έχει ηττηθεί ποτέ σε αγώνα Μουντιάλ αν προηγηθεί στο σκορ, στο 13-3-0 πλέον ο απολογισμός της.

— Η απόκρουση του Μπεϊρανβάντ στο πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν ιστορικής σημασίας για την Πορτογαλία καθώς στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου, οι Ίβηρες αστόχησαν από τα έντεκα μέτρα για πρώτη φορά από το… 1966. Ο δε Ρονάλντο έχει 8/14 εύστοχα πέναλτι με την εθνική του.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Όλα τα ρεκόρ και οι μεγάλες επιδόσεις του Μουντιάλ 2018

— Ειρήσθω εν παρόδω, αν ο Κριστιάνο ευστοχούσε θα έμπαινε στο γκρουπ δέκα παικτών έχουν καταφέρει να πετύχουν όλα τα τέρματα της ομάδας τους σε τελική φάση Μουντιάλ (αλλά κανείς δεν είχε 5, όσα θα έφτανε). Ποιοι ήταν; Ο Χιλιανός Ρουμπέν Μάρκος το 1966 με 2, ο Τσεχοσλοβάκος Λάντισλαβ Πέτρας το 1970 με 2, ο γνωστός μας Βούλγαρος Κρίστο Μπόνεφ το 1974 με 2, ο Βορειοϊρλανδός Τζέρι Άρμστρονγκ και ο Τσεχοσλοβάκος Αντονίν Πανένκα το 1982 (από 2), ο Άγγλος Γκάρι Λίνεκερ το 1983 (έβαλε 3), ο Πολωνός Μπάρτος Μπορσάτσκι, ο Καμερουνέζος Σάμουελ Ετό και ο Γκανέζος Ασαμόα Γκιάν το 2006 (από 2) και το 2014 ο Ενερ Βαλένσια του Εκουαδόρ (έβαλε 3).

— Στο επικείμενο με την Ουρουγουάη, ο Ρονάλντο θα… ισοφαρίσει με 38 ματς τον Μίροσλαβ Κλόζε σε συμμετοχές σε τελικές φάσεις (και Euro και Μουντιάλ): θα έχουν από 38.

​Έγραψε ιστορία ο Εσάμ ελ Χανταρί έχοντας πια το ρεκόρ του γηραιότερου που έχει αγωνιστεί ποτέ σε Παγκόσμιο Κύπελλο: 45 ετών, 5 μηνών και 10 ημερών.

​- Με την ήττα από τη Σαουδική Αραβία η Αίγυπτος αποχώρησε από το Μουντιάλ χωρίς να κερδίσει βαθμό και έχει συνολικά στα Μουντιάλ μόλις 2 πόντους σε 7 ματς με μόλις 3 γκολ ενεργητικό. Αυτή είναι η δεύτερη χειρότερη επίδοση στην ιστορία του θεσμού. Τα πρωτεία κατέχει η Βολιβία, όπου σε έξι παιχνίδια «μετρά» μόνο μία ισοπαλία.

— Η Σαουδική Αραβία περίμενε, ούτε λίγο ούτε πολύ, 24 χρόνια για να κάνει νίκη σε Μουντιάλ! 0-2-10 είχε, ήτοι από το 1-0 επί του Βελγίου στις ΗΠΑ το 1994. Με αυτή την αξέχαστη γκολάρα του Σαέντ αλ Οβαϊράν!