Ισλανδία - Κροατία, Νιγηρία - Αργεντινή, Παγκόσμιο Κύπελλο 2018, Ρωσία

«Αρχόντισσα» η Κροατία, πρώτη και καλύτερη

© Sputnik / Maxim Blinov
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2018: ΕΙΔΗΣΕΙΣ
0 0 0

Τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς και πανηγυρική πρωτιά στον όμιλο για τους Βαλκάνιους, υπέταξαν με 2-1 την Ισλανδία αν και παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές και περιμένουν τα ματς με τη Δανία.

Ο Ζλάτκο Ντάλιτς αποφάσισε να ξεκουράσει εννέα βασικούς ποδοσφαιριστές του απέναντι στην Ισλανδία, διατηρώντας στην ενδεκάδα μόνο τους Μόντριτς και Πέρισιτς εν συγκρίσει με το 3-0 με την Αργεντινή. Κι όμως, η Κροατία νίκησε και πάλι, έκανε το «3 στα 3» σε νίκες στον όμιλο και στους «16» θα αντιμετωπίσει τη Δανία.

Οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, ύστερα από ένα πρώτο 45λεπτο που δεν είχε τίποτε να προσφέρει. Κύλησε όμως με την Κροατία να έχει τον απόλυτο έλεγχο, αλλά όλες τις επιθετικές της απόπειρες να… σταματούν στην καλά στημένη μεσαία γραμμή της Ισλανδίας.

ΔΕΙΤΕ: Οι βαθμολογίες των ομίλων και το πανόραμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018

Ο Μπαντέλι άνοιξε το σκορ για τους νικητές στο 53', για να ισοφαρίσει στο 76' με πέναλτι ο Σίγκουρντσον. Ο Πέρισιτς στο 90' χάρισε το προβάδισμα και τελικά τη νίκη με 2-1 στην Κροατία δίνοντας τέλος στα όνειρα πρόκρισης των Ισλανδών, που κατέλαβαν την τέταρτη και τελευταία θέση του ομίλου.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

​Ισλανδία: Χάλντορσον, Σαέβαρσον, Ίνγκασον, Ρ. Σίγκουρντσον (70' Σιγκούρνταρσον), Γκούντμουντσον (85' Φινμπόγκασον), Μπιάρνασον (90' Τράουστασον), Γκ. Σίγκουρντσον, Φινμπόγκασον, Γκούναρσον, Μάγκνουσον, Χάλφρεντσον

Κροατία: Λ. Κάλινιτς, Πέρισιτς, Τσόρλουκα, Κόβατσιτς (82' Ράκιτιτς), Κράμαριτς, Μόντριτς (64' Μπράνταριτς), Γεντβάι, Τσαλέτα-Τσαρ, Μπαντέλ, Πιάτσα (70' Λόβρεν), Πίβαριτς