Κροατία - Δανία 1-1, Παγκόσμιο Κύπελλο 2018, Ρωσία

Στα πέναλτι και η Κροατία, παίζει προημιτελικό με τη Ρωσία

© Sputnik / Mikhail Korytov
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2018: ΕΙΔΗΣΕΙΣ
0 0 0

Ισόπαλες από το 4ο λεπτό (!) έως και τη λήξη της παράτασης, Κροατία και Δανία έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι με τον Ντάνιελ Σούμπασιτς να αποκρούει τρία σουτ.

Σε ένα δραματικό ματς που κρίθηκε στη… ρώσικη ρουλέτα, η Κροατία απέκλεισε τη Δανία με 3-2 στα πέναλτι και πέρασε για δεύτερη φορά στην ιστορία της στα προημιτελικά ενός Μουντιάλ, όπου θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Ρωσία. Υπό το βλέμμα του Νταβόρ Σούκερ διεξήχθη το ματς στο Νίζνι Νόβγκοροντ, του ανθρώπου που είχε σκοράρει δις την προηγούμενη, και μόνη, φορά που είχε αναμετρηθεί ξανά οι δύο χώρες (3-0 στο Euro του 1996, στο Σέφιλντ της Αγγλίας).

​Παρά τα… ονόματά τους, παρά το ξεκίνημα του αγώνα με δύο γκολ μέχρι το 4ο λεπτό (!), το παιχνίδι εντέλει ήταν μέτριο. Μετριότατο, και απολύτως λογικά κρίθηκε στα πέναλτι, έστω κι αν στην παράταση ο Κάσπερ Σμάιχελ έπρεπε να αποκρούσει πέναλτι.

Μόλις στο πρώτο λεπτό, στα 54 δευτερόλεπτα δηλαδή, ο Γιόργκενσεν με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Σούμπασιτς που εκτίμησε λανθασμένα τη φάση. Ωστόσο, προτού κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των Δανών, μέσα σε τρία λεπτά ήρθε η απάντηση με τον Μάντζουκιτς να βρίσκεται σε καλή θέση και να ευστοχεί. Έκτοτε όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, ο ρυθμός έπεσε και η Κροατία είχε ανά διαστήματα μια ανούσια κατοχή μπάλας. Οι Δανοί ήλπιζαν σε κάποια κόντρα, όπως με τον Μπρέιθγουεϊτ στο 27' αλλά αυτή τη φορά ο Σούμπασιτς ήταν σε ετοιμότητα, όπως σε ανάλογη ήταν ο Σμάιχελ στο 44', σε σουτ του Πέρισιτς.

Μάριο Μάντζουκιτς, Κροατία - Δανία 1-1, Παγκόσμιο Κύπελλο 2018, Ρωσία

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξαν πολλά, οι αρκετές λανθασμένα πάσες κυριαρχούσαν στο τέμπο με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται στο 73ο λεπτό με σουτ του Γιόργκενσεν, και την Κροατία να «απαντά» με κεφαλιά του Πέρισιτς στο 84'.

Ούτε η παράταση έφερνε συγκινήσεις, παρά τις αλλαγές των προπονητών. Μέχρι και το 114' όταν ο Μόντριτς έβγαλε μια φοβερή μπαλιά στον Ρέμπιτς, ο οποίος πέρασε και τον Σμάιχελ και προ της κενής εστίας ανετράπη από τον Γιόργκενσεν. Πέναλτι, το εκτέλεσε ο σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης αλλά ο Σμάιχελ τον… ψάρεψε και οδήγησε το ματς στη «ρωσική ρουλέτα» των πέναλτι.

​Εκεί, Έρικσεν και Μπαντέλι αστόχησαν, Κιάερ και Κράμαριτς όχι, ο Κρον Ντέλι με τον Μόντριτς έκαναν το 2-2 και ο Σούμπασιτς απέκρουσε τα σουτ των Σένε και Γιόργκενσεν (είχε σταματήσει και τον Κιάερ), με τον Ράκιτιτς να ολοκληρώνει την κροατική πρόκριση.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

Κροατία: Σούμπασιτς, Βίντα, Βρσάλικο, Λόβρεν, Στρίνιτς (81' Πίβαριτς), Μόντριτς, Ράκιτιτς, Πέρισιτς (97' Κράμαριτς), Μπρόζοβιτς (71' Κόβασιτς), Ρέμπιτς, Μάντζουκιτς (108' Μπαντέλι)

Δανία: Σμάιχελ, Κνούντσεν, Κιάερ, Κρίστενσεν (46' Σένε), Ντιλέινι (98' Κρον Ντέλι), Ντάλσγκααρντ, M. Γιόργκενσεν, Έρικσεν, Πόουλσεν, Μπρεϊθγουέιτ (105' Σίστο), Κορνέλιους (66' Ν. Γιόργκενσεν)